Stało się, konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu będzie faktem. Projekt zaostrzenia przepisów Kodeksu karnego został przegłosowany przez Sejm i czeka na podpis prezydenta. Sprawdzamy, jak wyglądać będzie konfiskata auta za jazdę po pijaku i co z osobami prowadzącymi pojazd, który do nich nie należy – na przykład leasingowany czy należący do pracodawcy.
Sam fakt, że pijanych kierowców trzeba karać naprawdę surowo, chyba nie budzi żadnych wątpliwości. Warto więc przypomnieć, że od początku 2022 roku znacznie podniesiono kary, w tym również za jazdę po alkoholu. Z kolei od 17 września 2022 roku w przepisach pojawiła się tzw. recydywa. Oprócz tego zmienił się też taryfikator punktów karnych. Teraz wiemy już, że mocno pijani kierowcy stracą swoje samochody. Będzie to miało miejsce w następujących okolicznościach:
Oprócz tego w przepisach wskazano, że kierowcy, którzy zostaną zatrzymani do kontroli, a mają w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu (stan nietrzeźwości), będą tracić uprawnienia przynajmniej na okres 3 lat. Zwiększono też maksymalne kary dla kierowców, którzy spowodują wypadek śmiertelny lub z ciężkimi obrażeniami ciała poszkodowanego. Po nowelizacji jest to nawet 16 lat więzienia (wcześniej 12 lat pozbawienia wolności).
Przeczytaj też: "Mandaty za przekroczenie prędkości – wymiar kar od 1 stycznia i 17 września 2022 roku"
Oczywiście w pewnych sytuacjach samochód nie może zostać odebrany sprawcy, ponieważ nie należy do osoby prowadzącej auto w stanie nietrzeźwości. W takiej sytuacji sprawca będzie obarczony należnością w wysokości równowartości pojazdu. Stanie się tak, jeżeli:
Równowartość pojazdu w pierwszej kolejności będzie ustalana poprzez wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej. Jeżeli zdarzy się, że auto nie ma ubezpieczenia, przyjmie się średnią wartość rynkową pojazdu, uwzględniając markę, model, rok produkcji, typ nadwozia, rodzaj napędu, silnik czy przebieg. Z kolei w przypadku pracownika, który po pijaku prowadzi auto pracodawcy, zostanie on ukarany grzywną w wysokości przynajmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Kierowanie pojazdem po alkoholu powinno być surowo karane i zabronione niezależnie od okoliczności. Oczywiście zakaz jazdy po alkoholu to jeden z najważniejszych punktów regulaminów torów jazdy. Każdy tor ma swój własny regulamin, ale punkt dotyczący zakazu jazdy po alkoholu zawsze jest w nim ujęty. Najważniejsze punkty regulaminów dla przejażdżki na torze wyścigowym:
Czas pokaże, czy konfiskata auta za jazdę po pijanemu zda egzamin. W niektórych krajach takie przepisy już obowiązują. Teraz tak drastyczne kary za jazdę pod wpływem alkoholu wchodzą w życie także w Polsce.
Trzeba przyznać, że mogą one rodzić kolejne dramaty. Nie można usprawiedliwiać kogoś, kto wsiada za kierownicę po alkoholu, ale łatwo sobie wyobrazić, jakie problemy może to rodzić, jeżeli auto zostanie zabrane rodzinie, która ma tylko jeden samochód i jest on niezbędny do realizacji codziennych obowiązków. Oczywiście kierowcy, którzy nie prowadzą samochodu po alkoholu, nie mają się czym martwić i nie muszą obawiać się nowych przepisów. Mimo wszystko nowelizacja kodeksu karnego w tym obszarze na pewno zbierze swoje żniwo i wielu kierowców straci auto za jazdę po alkoholu.
Zaloguj się do swojego konta.