Check engine to kontrolka silnika. Wielu kierowców, kiedy zobaczy zapaloną kontrolkę check engine, natychmiast wpada w panikę. Z pewnością jest to sygnał, którego nie należy lekceważyć. Jednak nie zawsze oznacza ona poważne problemy z samochodem. Sprawdzamy, co może oznaczać zapalona kontrolka silnika i jak zachować się w takiej sytuacji.
Kontrolka check engine z języka anielskiego oznacza "sprawdź silnik". Zwykle ma formę ikonki przedstawiającej obrys jednostki napędowej, która może być dodatkowo okraszona słowem "check" lub "check engine". Ewentualnie może występować tylko w wersji słownej. Bezpośrednio dotyczy więc najważniejszego elementu samochodu.
Warto pamiętać, że kontrolka silnika zapala się za każdym razem przy uruchamianiu pojazdu, ale powinna szybko zgasnąć. Jeżeli jest inaczej, oznacza to, że komputer samochodu wykrył jakieś nieprawidłowości. W sytuacji, kiedy kontrolka check engine zapali się podczas jazdy, nie należy panikować, ale też ignorować problemu. Ważny jest kolor kontrolki silnika, tj.:
Zapalenie się kontrolki silnika nie jest powodem do niepokoju, ale nie wolno też jej lekceważyć. Zignorowanie problemu może wpływać negatywnie na bezpieczeństwo i nieść w sobie poważne konsekwencje finansowe, tj.:
Po zapaleniu się kontrolki check engine należy:
Jeżeli kontrolka nie pali się po ponownym uruchomieniu pojazdu, najprawdopodobniej nie ma problemu. Jeżeli jest inaczej, ale na desce rozdzielczej kontrolka w aucie zaświeci się żółta lub pomarańczowa kontrolka silnika, można kontynuować jazdę. Nie jest to bowiem powód do paniki, a zapalona kontrolka check engine nie zawsze oznacza awarię, ale obowiązkowo należy odwiedzić diagnostę. W sytuacji, kiedy kontrolka pali się na czerwono, należy zaprzestać jazdy, ponieważ może to oznaczać poważną awarię, która naraża na wysokie koszty. Ważne, aby w tym przypadku zlikwidować nie tylko sam błąd, ale też poznać i usunąć przyczynę problemu.
Pamiętaj, że w MotoPrezent do dyspozycji naszych Klientów są dostępne wyłącznie sprawdzone samochody, które mają ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Jeżeli w aucie zapali się kontrolka check engine lub każda inna, pojazd jest natychmiast sprawdzany przez najlepszych mechaników o dużym doświadczeniu w serwisowaniu aut wyścigowych i sportowych, zawsze przy użyciu najlepszego i nowoczesnego sprzętu. Trzymamy się zasady, że jazda po torze musi być przede wszystkim bezpieczna. Dlatego warto zadbać też o właściwy i wygodny strój, aczkolwiek specjalny kombinezon i kask zwykle nie są wymagane.
Przeczytaj też: "Przejazd na torze wyścigowym – jak się przygotować, o czym pamiętać?"
Zaloguj się do swojego konta.