Co to jest drift i jak robić to dobrze?

Jeżeli tutaj jesteś, zgadujemy, że przynajmniej częściowo wiesz już, co to jest drift. Bez wątpienia ma on swoich zwolenników i przeciwników, ale jedno jest pewne: jeżeli wchodzisz w zakręt bardzo dynamicznie i bokiem, na pewno czujesz nagły zastrzyk adrenaliny. W tym miejscu do driftowania chcemy odnieść się z punktu widzenia sportu i hobby, ale praktykowanego wyłącznie w odpowiednich do tego miejscach (np. tory wyścigowe). Nie rekomendujemy driftowania na rondach, parkingach czy placach.

Gdzie narodziło się driftowanie?

Zanim wyjaśnimy, co to jest drift, najpierw należy odnieść się do historii tej dyscypliny sportu, ale przede wszystkim hobby. Tak więc drift narodził się w Japonii. Początkowo ten styl jazdy służył do pokonywania ciasnych i krętych górskich tras. Pierwsze zawody w driftingu w Kraju Kwitnącej Wiśni odbyły się w latach 70. XX wieku. O tym, jak popularny był to sport w Japonii, najlepiej świadczy seria mangi "Initial D". Komiksy pojawiły się w 1995 roku, a motywem przewodnim był właśnie drift.

Przeczytaj też: "Wyścigi uliczne – historia i rodzaje wyścigów street racingu"

Nic dziwnego, że właśnie Japończyków uznaje się za najlepszych kierowców w driftingu. Wymienić należy m.in. dwa nazwiska, tj.:

  • Kunimitsu Takahashi – uważany za jednego z pierwszych drifterów w latach 70. XX wieku i jest określany ojcem driftu;
  • Keiichi Tsuchiya – uważany za tzw. króla driftu, wzorujący się na Takahashim i współtwórca imprezy D1 Grand Prix.

Co to jest drift i jak wygląda technika jazdy bokiem?

W najprostszym tłumaczeniu przez drift rozumiemy prowadzenie auta w taki sposób, że wprowadza się je w kontrolowany poślizg, który jest podtrzymywany, najlepiej na długim odcinku. Samochód powinien poruszać się bokiem z możliwym największym wychyleniem, z kolei sam kierowca musi uważnie kontrolować pokonywaną trasę. Wymaga to używania w sposób skoordynowany gazu, sprzęgła, hamulców oraz zmiany biegów i skrętów kierownicą. Wszystko po to, żeby wprowadzić samochód w stan nadsterowności w taki sposób, aby płynnie pokonywać zakręty.

Żeby driftować, podczas poruszania się samochodem z odpowiednią prędkością należy jednocześnie wcisnąć pedał hamulca i zaciągnąć hamulec ręczny. Tylne koła zostają wprowadzone w poślizg, a samochód zaczyna się obracać. Kierowca musi zapanować nad autem przez kontrowanie kierownicą (obrót w stronę przeciwną do poruszania się auta) i panowanie nad pedałem gazu (im mocniejszy poślizg, tym większa ilość gazu, ale jednocześnie rośnie trudność zapanowania nad autem).

Oczywiście drift wymaga właściwego samochodu. Auto powinno być lekkie i mieć napęd na tylne koła, które łatwiej wprowadzić w kontrolowany poślizg. W Polsce, ale też Europie miłośnicy driftowania wybierają przede wszystkim starsze BMW i Ople.

Drift w Polsce – legalny czy nie?

Jako że drift jest dziś popularny na całym świecie, nie brakuje zawodów tego rodzaju, np.:

  • D1 Grand Prix w Japonii,
  • Master European Drift Championship w Europie,
  • Red Bull Car Park Drift Open na całym świecie.

Jeżeli nawet nie jesteś zawodowym drifterem i nie bierzesz udziału w międzynarodowych czy krajowych zawodach, ale chcesz driftować, bo jest to Twoje hobby, w Polsce również jest to legalne. Oczywiście, o ile drift odbywa się w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Przede wszystkim należy wskazać tutaj na różne tory (np. tor w Poznaniu, Białymstoku, Koszalinie i wiele innych).

Natomiast nie polecamy do tego wykorzystywać najróżniejszych parkingów i innych tym podobnych miejsc. Jest to stwarzanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Grozi za to bardzo wysoka kara finansowa, która może sięgnąć nawet ponad 5000 złotych. Może się nawet zdarzyć, że drift w niedozwolonym miejscu będzie kosztować takiego kierowcę utratę uprawnień.

Z pewnością driftowanie jest ekscytujące i podnosi poziom adrenaliny. Jeżeli masz takie hobby, pamiętaj, żeby wybierać miejsca, które są do tego przeznaczone, a driftowanie nie grozi manatem karnym. Oczywiście szybka jazda samochodem to nie tylko drift. Możesz się o tym przekonać, jeżeli zdecydujesz się na jazdę po torze wyścigowym jednymi z najszybszych samochodów świata. W naszej ofercie znajdziesz między innymi jazdę po torze Lamborghini Gallardo czy Lamborghini Huracan.