Dodatki do samochodu – za co warto dopłacić przy zakupie auta (TOP 5)?

Większość Polaków szuka sobie auta na rynku wtórnym, natomiast dealerzy wciąż mają się stosunkowo nieźle. Salony oferują atrakcyjne oferty finansowania. Przekonują również pakietami promocyjnymi. Każdy może skonfigurować swój pojazd względem preferencji i wymagań. Dodatki do samochodu mogą być różne, w tym pakiety bezpieczeństwa, designerskie elementy nadwozia czy rozwiązania podnoszące funkcjonalność. Podpowiadamy, za jakie dodatki do auta warto dopłacić przy zakupie nowego samochodu.

Keyless

Dostęp bezkluczykowy (system keyless)

Mimo iż nowoczesne auta są coraz lepiej wyposażone już w standardowej wersji, na pewno poszczególne dodatki do samochodu podnoszą komfort podróżowania i funkcjonalność pojazdu. Bogatsze wyposażenie może mieć też znaczenie przy odsprzedaży auta.

Jednym z dodatków, za jaki warto dopłacić, jest system keyless. To dostęp bezkluczykowy, który docenią wszyscy kierowcy dotychczas otwierający swoje samochody kluczykiem. Wprawdzie coraz częściej system bezkluczykowy jest elementem standardowego wyposażenia, nie zawsze jest to normą. Może go brakować w samochodach niższych segmentów, na przykład segmentu A przede wszystkim z przeznaczeniem do jazdy miejskiej.

Jeżeli samochód jest wyposażony w system keyless, kierowca nie musi za każdym razem wyciągać kluczyka z kieszeni. Często wystarczy zbliżyć się do samochodu, a innym razem dotknąć klamki lub nacisnąć niewielki przycisk. Działanie jest różne w zależności od marki i modelu, np.:

  • * otwarcie drzwi po zbliżeniu się do auta – np. marki Dacia i Renault;
  • * otwarcie drzwi po dotknięciu klamki – np. marki Ford i Skoda;
  • * otwarcie drzwi po naciśnięciu przycisku w klamce – np. marki Hyundai i Kia.

Automatyczna klimatyzacja w samochodzie


Automatyczna klimatyzacja

Klimatyzacja jest obecna w samochodach na wyposażeniu standardowym. Natomiast często jest to klimatyzacja manualna. Mimo że pozwala na podróż w komfortowych warunkach, korzystanie z klimatyzacji manualnej może być męczące. Ustawienie nawiewu i temperatury należy bowiem regulować ręcznie.

Dużą lepszą alternatywą jest klimatyzacja automatyczna, najlepiej dwustrefowa. W ten sposób można ustawiać osobno temperaturę dla pasażera i kierowcy. Przydaje się również funkcja Auto, dzięki której klimatyzacja samodzielnie steruje siłą i kierunkiem nawiewu.

Przeczytaj też: "Ranking kamer samochodowych – TOP 3"

Podgrzewane fotele w samochodzie

Podgrzewane fotele

Kolejnym dodatkiem do samochodu wartym rozważenia są fotele z funkcją podgrzewania. Oczywiście to rozwiązanie przydatne zwłaszcza zimą, kiedy kierowca nie musi czekać, aż z klimatyzacji zacznie płynąć ciepłe powietrze. Fotele są podgrzewane od razu po naciśnięciu jednego przycisku. Dodatkowo kierowca może ustawić siłę ogrzewania, ponieważ często to kilka różnych poziomów.

Podgrzewanie foteli często jest elementem tak zwanego pakietu zimowego. Nie jest to reguła, ale zdarza się, że innym dodatkiem w tym pakiecie jest podgrzewane koło kierownicy.

Przeczytaj też: "Rodzaje foteli samochodowych: fotel kubełkowy do samochodu"

Światła LED w samochodzie

Światła z diodami LED

Światła LED szybko zyskują na popularności kosztem reflektorów ksenonowych. To światła podnoszące bezpieczeństwo jazdy, ponieważ lepiej oświetlają drogę przed samochodem. Szczególnie wydajne są reflektory matrycowe, które dają możliwość precyzyjniejszej regulacji zasięgu świateł.

Jednocześnie to lampy poprawiające efekt wizualny auta, na co wpływają tak zwane dynamiczne kierunkowskazy. Jeżeli więc producent w opcji oferuje taki dodatek do samochodu, warto rozważyć reflektory LED.

Przeczytaj też: "Światła przeciwmgielne tylne i przednie – kiedy ich używać?"

Tempomat w samochodzie

Adaptacyjny tempomat

Tempomat nie jest niezbędny dla wszystkich kierowców. Nie jest potrzebny podczas jazdy miejskiej, nie sprawdzi się też podczas przejażdżki samochodem sportowym po torze. Natomiast docenią go zmotoryzowani często poruszający się poza obszarem miejskim.

Jeżeli nawet auto jest wyposażone tempomat, najczęściej jest to proste rozwiązanie technologiczne, które pozwala jedynie utrzymać żądaną prędkość. Jego ulepszoną wersją jest tempomat aktywny (adaptacyjny). To rozwiązanie, które pozwala dostosowywać tempo jazdy względem utrzymania stałej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Dodatki do samochodu, za jakie warto dopłacić, mogą być więc bardzo różne. Wiele z nich poprawia komfort jazdy i podnosi bezpieczeństwo. Oprócz wyżej wymienionych ciekawym akcesorium samochodowym jest indukcyjna ładowarka dająca możliwość bezprzewodowego ładowania smartfona bez konieczności podłączania przewodu do portu USB. Wielu kierowcom na pewno przyda się również hak holowniczy. To dodatek, który sprawdzi się na co dzień (np. do ciągnięcia przyczepy), jak i w określonych okolicznościach (np. do montażu bagażnika rowerowego).