Doskonalenie techniki jazdy – dlaczego warto, jak wygląda, ile kosztuje?

Na kierowcę podczas jazdy czyha wiele możliwych zagrożeń. Możesz wpaść w nagły poślizg, utracić przyczepność lub zostać zmuszony do hamowania awaryjnego. Szczególnie że wiele osób siadających za kierownicą mocno przecenia swoje umiejętności prowadzenia pojazdu. Na szczęście do takich sytuacji możesz się przygotować. Pomaga doskonalenie techniki jazdy na specjalnych kursach i szkoleniach. Sprawdzamy, jak wyglądają takie zajęcia, co jest na nich ćwiczone i ile kosztuje kurs doskonalenia techniki jazdy.

Kurs doskonalenia techniki jazdy – co to jest?

Doskonalenie techniki jazdy jest dedykowane dla świeżo upieczonych kierowców, ale również osób doświadczonych w prowadzeniu pojazdów. Co jest najważniejsze, podczas zajęć możesz ćwiczyć manewry, które mogą Ci się przydać na co dzień. Oczywiście wszystko odbywa się w bezpiecznych warunkach. Bardzo często takie zajęcia odbywają się na torach samochodowych i płytach poślizgowych.

Na kursie doskonalenia techniki jazdy nauczysz się, jak wychodzić z poślizgu podsterownego i nadsterownego. Co nie jest bez znaczenia, jako kierowca będziesz mieć też zwiększoną świadomość w obszarze niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie jeżeli preferujesz szybką i agresywną jazdę. Jest bardzo możliwe, że po takim szkoleniu zmienisz styl jazdy na spokojniejszy. Natomiast jeżeli już przydarzy Ci się groźna i niespodziewana sytuacja na drodze to wiesz, jak zareagować, a w tym:

  • wyprowadzić samochód z poślizgu,
  • ominąć przeszkodę,
  • uniknąć kolizji,
  • zahamować przed pieszym, rowerzystą, innym pojazdem czy przeszkodą.

Dodajmy, że oprócz części praktycznej wcześniej mogą odbyć się zajęcia teoretyczne poświęcone zagrożeniom i technikom bezpiecznej jazdy. Oczywiście znacznie więcej dają kierowcy zajęcia praktyczne na torze czy płycie poślizgowej.

Przeczytaj też: "Technika pokonywania zakrętów samochodem na torze wyścigowym"

Ile kosztuje doskonalenie techniki jazdy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile należy zapłacić za takie zajęcia. Cena kursu doskonalenia techniki jazdy jest różna w zależności od oferty, rodzaju szkolenia z doskonalenia techniki jazdy, szkoły bezpiecznej jazdy, czasu trwania zajęć czy instruktora.

Należy jednak zauważyć, że zwykle trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Raz jest to 200 złotych, innym razem musisz zapłacić nawet 500 złotych, a kolejnym jeszcze więcej. Oczywiście cena, mimo iż jest ważna, powinna mieć drugorzędne znaczenie dla kursantów. Szczególnie biorąc pod uwagę, że każdy taki kurs może mieć niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Udział w kursie i podniesienie umiejętności to bezcenne doświadczenie, które może być kluczowe dla ochrony zdrowia lub nawet życia Twojego, pasażerów i innych uczestników ruchu.

Polecane produkty
Poprowadź Nissan GTR
Promocja
Nissan GTR
Silnik:
3.8 V6
Moc:
485KM
Do 100km/h:
3.5 s
439,00 zł
od 351,00 zł
Jazda po torze Lamborghini Gallardo
Promocja
Lamborghini Gallardo
Silnik:
5.2L V10
Moc:
570 KM
Do 100km/h:
3.4 s
499,00 zł
od 399,00 zł
Jazda po torze KTM X-BOW
Promocja
KTM X-BOW
Silnik:
2.0 Turbo
Moc:
240KM
Do 100km/h:
3,9 s
299,00 zł
od 239,00 zł
Jazda po torze Ferrari F430
Promocja
Ferrari F430
Silnik:
4.3L V8
Moc:
490 KM
Do 100km/h:
4 s
499,00 zł
od 399,00 zł
Karta podarunkowa
Karta Podarunkowa
 
 
 
od 200,00 zł
Jazda po torze Fordem Mustangiem
Promocja
Ford Mustang 15'
Silnik:
3.7L V6
Moc:
305 KM
Do 100km/h:
5,5 s
369,00 zł
od 295,00 zł
Jazda po torze Dodge Viper GTS
Promocja
Dodge Viper GTS
Silnik:
8.4L V10
Moc:
640 KM
Do 100km/h:
3,6 s
599,00 zł
od 479,00 zł

Jak wybrać ośrodek doskonalenia techniki jazdy samochodem?

Jeżeli interesuje Cię doskonalenie techniki jazdy, wcześniej musisz wybrać szkołę, gdzie odbędziesz takie zajęcia. Zwróć uwagę, czy jest to zarejestrowany ośrodek. Wówczas masz pewność, że zajęcia są prowadzone z udziałem instruktorów techniki jazdy, którzy mają odpowiednie uprawnienia.

Sam fakt, że warto brać udział w takich szkoleniach z bezpiecznej jazdy samochodem, nie budzi wątpliwości. Zresztą przez długi okres w planach było obowiązkowe szkolenie na płycie poślizgowej dla świeżo upieczonych kierowców. Według założeń mieli oni przystąpić do szkolenia w okresie od 4 do 8 miesiąca od otrzymania uprawnień. Nowy plan zakłada takie kursy dla wszystkich osób starających się o zdobycie prawa jazdy. Wcześniej natomiast obowiązkowy kurs doskonalenia techniki jazdy być może będą musieli przechodzić kierowcy, którzy dopuścili się wykroczenia drogowego i zostali ukarani punktami karnymi.