ODBIERZ SWÓJ RABAT! 30 ZŁ NA PIERWSZE ZAKUPY!
ODBIERAM RABAT
Do najbliższego eventu, na którym możesz pojechać pozostało: Najbliższy event:
DNI / GODZ. / MIN.
Wybierz samochód

Jak przechowywać paliwo w garażu?

W momencie, kiedy na stacjach spadają ceny benzyny i oleju napędowego, pojawia się pytanie, gdzie i jak przechowywać paliwo. Należy w tym przypadku odnieść się nie tylko do aspektów ekonomicznych. Tankowanie na zapas musi uwzględniać również przepisy prawa. Dlatego podpowiadamy, czy można tankować paliwo do kanistrów, jak wygląda jego przechowywanie oraz jaka jest trwałość paliw sprzedawanych na stacjach.

Warunki przechowywania oleju napędowego i benzyny w budynku – co mówi prawo?

Zanim podpowiemy, jak przechowywać paliwo, najpierw musimy odnieść się do odpowiednich przepisów. Dla osób fizycznych kluczowe znaczenie mają następujące kwestie:

  • * kanistry i zbiorniki – muszą mieć atest, szczelne zamknięcie, odprowadzać ładunek elektryczności statycznej i być wykonane z trudnopalnych materiałów;
  • * garaże o powierzchni do 100 m2 – można przechowywać do 200 l w garażach wolnostojących wykonanych z niepalnych materiałów (do 60 l w garażach innych niż wolnostojących).

Natomiast niedopuszczalne jest przechowywanie paliwa w piwnicach pomieszczeń mieszkalnych. Za złamanie przepisów przeciwpożarowych grozi odpowiedzialność karna.

Przeczytaj też: "Opony zimowe w Polsce – obowiązkowe czy zalecane?"

Jak przechowywać paliwo?

Termin przydatności benzyny i oleju napędowego

Współcześnie sprzedawane paliwo jest bogate w biokomponenty, tj.:

  • * benzyna zawiera alkohol;
  • * olej napędowy zawiera estry metylowe kwasów tłuszczowych (tzw. FAME).

Biokomponenty znacząco skracają trwałość paliw:

  • * benzyna – ryzyko zawodnienia paliwa (woda zbierająca się na dnie zbiornika);
  • * diesel – ryzyko działania bakterii beztlenowych, grzybów i pleśni oraz rozpad estrów skutkujący wytrąceniem kwasów i wody.

Rozwarstwienie mieszaniny oraz wytrącanie się dodatków uszlachetniających i zanieczyszczeń skutkuje stosunkowo krótkim okresem trwałości paliw. Uważa się, że benzyna i olej napędowy sprzedawane na stacjach paliw zachowują swoje właściwości przez około 6 miesięcy.

Paliwo w garażu

Jak bezpiecznie przechowywać paliwo w gospodarstwie – porady

Przechowywanie większej ilości paliwa na zapas nie ma większego sensu, ale można zrobić małe zapasy, nie martwiąc się, czy w najbliższym czasie ceny paliw urosną. Natomiast należy przy tym pamiętać o kilku zasadach:

  • * Kupuj paliwa premium uboższe w biokomponenty.
  • * Przechowuj paliwo w certyfikowanych zbiornikach z tworzyw sztucznych (zbiorniki bez atestu mogą zostać uszkodzone lub powodować wyładowania elektrostatyczne grożące zapłonem; kanistry metalowe łatwo korodują, a drobinki rdzy wraz z paliwem dostają się do silników).
  • * Regularnie mieszaj składowane paliwo, co zapobiegnie jego rozwarstwieniu.
  • * Stosuj dodatki stabilizujące wydłużające okres przechowywania paliwa bez utraty właściwości.
  • * Przed zatankowaniem zbiornika przepuść paliwo przez drobne sitko lub filtr dla zatrzymania zanieczyszczeń.

Gdzie przechowywać paliwo?

Zbiorniki należy wypełniać paliwem niemal w całości, zostawiając tylko niewiele miejsca dla zmian objętości wynikających ze zmian temperatury. Zatankowanie zbiornika tylko w części skutkuje nadmiarem powietrza.

Koniecznie pojemnik musi być szczelnie zamknięty. Nieszczelny kanister na paliwo sprzyja rozwojowi drobnoustrojów wskutek przedostawania się wody. Poza tym część węglowodorów odparowuje. Szczelne zamknięcie jest również istotne dla zachowania bezpieczeństwa. Paliwo to substancja łatwopalna, a opary są wybuchowe i aktywne chemicznie. Koniecznie paliwo należy więc przechowywać z dala od potencjalnych źródeł ognia. Zabronione jest też składowanie paliw w okolicy przechowywanej żywności.

Przeczytaj też: "Tarcze nawiercane – wady i zalety, zastosowanie"

Wybierając auto do przejażdżki po torze w MotoPrezent, masz gwarancję, że samochód jest zatankowany świeżym paliwem najwyższej jakości. Zawsze stosujemy paliwa optymalne dla jednostek napędowych pojazdów z naszego parku maszynowego. Dostępne modele to m.in.: Lamborghini Huracan, Honda NSX, Ferrari F430, Chevrolet Camaro SS, Audi R8 V10 Plus, Chevrolet Camaro, Ford Mustang 15', Ferrari F12 Berlinetta, Audi R8 V8, Lamborghini Gallardo, Nissan GTR, Ariel Atom 4, KTM X-BOW, Dodge Viper GTS, Ferrari 458 Italia, Ferrari California, Audi R8 V10, Ford Focus RS Mk3, Dodge Viper SRT-10, BMW M4, Mitsubishi Lancer Evo 10, Aston Martin Vantage, Chevrolet Corvette C7 czy Subaru Impreza WRX.