Jazda defensywna, a większe bezpieczeństwo na drodze

Od samego ranna spieszymy się aby zdążyć do pracy, na spotkanie, zawieść dzieci do szkoły i te korki na ulicach, a jak już ich nie ma to wciskamy gaz do dechy… Ogarniający nas pęd otacza z każdej strony. Czy w tym całym natłoku myślimy o bezpieczeństwie naszym i bliskich? Zastanawiamy się nad tym, jakie konsekwencje mogą nas spotkać przy takiej agresywnej jeździe? Co ma wspólnego jazda defensywna z bezpieczeństwem na drodze? Ma bardzo dużo.


Z badań przeprowadzonych wynika, że 23% Polskich kierowców przejawia zachowanie agresywne. Najczęściej jest to lekceważenie przepisów drogowych, nadmierna prędkość i niezważanie na innych uczestników ruchu drogowego. Innym rodzajem agresji jest tak zwana „furia drogowa”, która polega na fizycznym ataku na innego uczestnika w ruchu. Wypadki te wykazują tendencję zwyżkową każdego roku o 7%. Kolejnym przejawem agresji jest nadużywanie klaksonu, krzyczenie, wygrażanie pięścią oraz jazda zderzak w zderzak. Według respondentów najbardziej irytującymi zachowaniami jest nie utrzymywanie przez innych kierowców bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu (24%), powolna jazda (20%) oraz zajeżdżanie drogi (30%).
Co ma do tego jazda defensywna? Jazda defensywna jest niczym innym jak uspokojenie ruchu dla bezpieczeństwa nas samych i otoczenia. Polega ona na świadomym unikaniu niebezpiecznych sytuacji na drodze w złych warunkach pogodowych oraz błędów popełnianych przez innych uczestników ruch drogowego dzięki połączeniu elementów w zakresie techniki jazdy, odpowiedniej znajomości i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego oraz właściwej ocenie sytuacji. Odpowiednie działania (np. zmniejszenie lub dodanie prędkości) lub zaniechanie ich (np. wyprzedzanie) wpływa pozytywnie na nasze otoczenie w ruchu drogowym.

Jazda defensywna

Technika ta wymaga od nas odpowiedzialności i przewidywania. Jazda defensywna polega między innymi na:
1. Zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu
2. Obserwowaniu drogi przed poprzedzającym nas pojazdem
3. Utrzymywaniu pustej przestrzeni po obu stronach pojazdu
4. Zachowaniu czytelnej pozycji na drodze
5. Stosowaniu zasady ograniczonego zaufania
6. Ograniczanie do minimum ilości manewrów na drodze
7. Zachowaniu płynność jazdy
8. Prawidłowym doborem biegów
Proste!!! A jak rzadko spotykane na naszych drogach. Przecież wystarczy na moment zdjąć nogę z gazu i wpuścić auto mający włączony migacz. Zastosowanie wpuszczania na zakładkę bardzo pomaga w płynności ruchu a nie utrudnia czy spowalnia jazdę. Jest jeszcze wiele innych technik jakie można nauczyć się dzięki kursowi z jady defensywnej.
Motoprezent od początku działalności posiada w swojej ofercie szkolenie z jazdy defensywnej, ponieważ oprócz realizacji motoprezentów superautami stawia na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podczas szkolenia kładziony jest nacisk na praktyczne umiejętności. Jazda po szkoleniu jest przemyślana z poszanowaniem obowiązujących przepisów. Dzięki kursowi z jazdy defensywnej skraca się czas podróży do celu.
Jazda defensywna jest umiejętnością prowadzenia samochodu w taki sposób aby zapobiegać sytuacji zagrażającym wypadkiem, w bezpieczny sposób dojechać z punktu A do punktu B bez zagrożenia dla innych.