ODBIERZ SWÓJ RABAT! 30 ZŁ NA PIERWSZE ZAKUPY!
ODBIERAM RABAT
Do najbliższego eventu, na którym możesz pojechać pozostało: Najbliższy event:
DNI / GODZ. / MIN.
Zrealizuj / sprawdź voucher

Kontrolka oleju w samochodzie – co oznacza, jak się zachować?

Kontrolka oleju w aucie ma ściśle określone funkcje. To lampka ostrzegająca przed nieprawidłową pracą układu smarowania. Przypomnijmy, że jest to układ niezbędny dla pracy silnika, ponieważ bez odpowiedniego smarowania dojdzie do zatarcia jednostki napędowej. Zapalenie się kontrolki oleju u wielu kierowców budzi strach i przerażenie. Jednak nie zawsze zapalona kontrolka oleju w samochodzie musi oznaczać kłopoty. Niekiedy problem jest mniej poważny, niż się może wydawać. Jednak często lepiej zachować zdrowy rozsądek i zaprzestać dalszej jazdy.

Dwa kolory kontrolki oleju silnikowego na desce rozdzielczej – żółta i czerwona

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że kontrolka oleju może świecić się w dwóch kolorach – żółtym i czerwonym. Wynika to z rozszerzenia funkcjonalności kontrolek. Dawniej jej zadaniem było bowiem jedynie informowanie o nieprawidłowym ciśnieniu smarowania w silniku. Obecnie kontrolka sygnalizuje również zbyt niski poziom środka smarnego. Oczywiście jak w przypadku innych kontrolek samochodowych, niepokój powinno budzić zapalenie się kontrolki oleju w kolorze czerwonym:

  • * Żółta kontrolka oleju w samochodzie – informuje o zbyt niskim poziomie oleju w silniku.
  • * Czerwona kontrolka oleju w samochodzie – sygnalizuje poważne problemy z ciśnieniem w układzie smarowania lub tylko awarię czujnika. Lampka w kolorze czerwonym może wskazywać na zanik lub niskie ciśnienie smarowania. Nie jest to reguła, ale często zaświeceniu się czerwonej kontrolki towarzyszy sygnał dźwiękowy.

Przeczytaj też: "Co oznacza zapalona kontrolka silnika check engine?"

Awaria samochodu

Zapalona kontrolka ciśnienia oleju w silniku – jak się zachować?

Z pewnością nie należy bagatelizować zapalonej kontrolki ciśnienia oleju silnikowego. Jednak nie zawsze wymusza ona zatrzymanie i zaprzestanie jazdy.

  • * Żółta kontrolka oleju w samochodzie – dalsza jazda jest możliwa, ale należy jak najszybciej uzupełnić olej. Jeżeli jest to możliwe, najlepiej zrobić to od razu po zatrzymaniu pojazdu w bezpiecznym miejscu. Należy unikać też dynamicznej jazdy i poruszania się w warunkach, które sprzyjają utracie środka smarnego.
  • * Czerwona kontrolka oleju w samochodzie – nie należy kontynuować dalszej jazdy, ale zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu. Auto trzeba przetransportować do warsztatu mechanika na lawecie lub poprzez holowanie.
  • * Czerwona kontrolka oleju w samochodzie zapalająca się tylko na chwilę – należy zaprzestać dalszej jazdy. Do takiej sytuacji dochodzi zwłaszcza przy spadku ciśnienia oleju, kiedy silnik pracuje na niskich obrotach.
  • * Czerwona kontrolka oleju w samochodzie przy prawidłowym poziomie środka smarnego – jeżeli po zapaleniu się czerwonej kontrolki i zatrzymaniu auta okaże się, że poziom oleju jest prawidłowy, również należy zaniechać dalszej jazdy. Nie da się bowiem odgadnąć, co jest przyczyną problemu. Dalsza jazda nie byłaby problemem, jeżeli wynikałoby to z usterki czujnika ciśnienia oleju. Jednak czerwona kontrolka może zapalić się również z powodu zatkania smoka pompy oleju, ewentualnie przy parciejącej uszczelce smoka.

Kontrolka oleju nie musi więc wskazywać na poważne problemy z układem smarowania. Jednak zwłaszcza jeżeli pali się na czerwono, należy zachować dużą ostrożność i zaprzestać jazdy. To kontrolka, która przy braku problemów zapala się jedynie na krótko w trakcie uruchamiania auta. Podczas jazdy nie powinno mieć to miejsca i może wskazywać na problemy z układem smarowania, awarię czujnika lub tylko zbyt niski poziom oleju. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować poziom oleju.

Oczywiście w MotoPrezent nasi Klienci mają do swojej dyspozycji wyłącznie w pełni sprawne samochody, które przechodzą regularne serwisy techniczne. Każdy samochód jest dokładnie sprawdzany przy wykorzystaniu długiej checklisty, wyłącznie przez doświadczonych mechaników i przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i najlepszych narzędzi. Bezpieczeństwo naszych Klientów podczas jazdy po torze jest dla nas sprawą kluczową.

Przeczytaj też: "Przejazd na torze wyścigowym – jak się przygotować, o czym pamiętać?"