Marka włoskich samochodów sportowych: Lamborghini

Fiat i Alfa Romeo to dwie najpopularniejsze marki włoskich samochodów w Polsce. Włoska jest też Lancia, ale żadna z tych stajni motoryzacyjnych nie może poszczycić się samochodami, jakie oferują Ferrari, Maserati czy Lamborghini. Przynajmniej jeżeli ma to być marka włoskich samochodów sportowych. W tym artykule skupimy się na jednej z nich, a mianowicie Lamborghini. Sprawdź, jak powstała marka z siedzibą w Sant’Agata Bolognese i które auta z jej logo możemy określić mianem supersamochodów.

Jak powstała marka włoskich samochodów sportowych Lamborghini?

Wielokrotnie zdarza się, że jakiś produkt, a nawet sam brand powstaje całkiem przypadkowo. Tak samo jest z Lamborghini. Przynajmniej jeżeli oceniamy ją jako markę włoskich samochodów sportowych. Sama firma powstała bowiem w 1947 roku, ale początkowo koncern produkował wyłącznie... ciągniki. Samochody z jej fabryki zaczęły wyjeżdżać dopiero od 1963 roku. Dlaczego Włosi otworzyli się na całkiem inny typ pojazdów?

Nie wiemy, czy w tej historii jest przynajmniej ziarnko prawdy, ale na pewno jest ona bardzo medialna. Według najczęściej powtarzanej legendy, marka włoskich samochodów sportowych Lamborghini powstała w wyniku dyskusji między Ferruccio Lamborghinim a Enzo Ferrarim. Ten pierwszy, jako miłośnik samochodów sportowych, zarzucił Ferrariemu, że jego sportowe auto jest nieszczególnie dopracowane i zaproponował mu wprowadzenie zmian konstrukcyjnych. Jak można się domyślić, Ferrari nie miał zamiaru słuchać producenta traktorów.

Tak oto, w wyniku rywalizacji i dumy, Lamborghini postanowił udowodnić swoje racje. Już po roku pokazał światu model koncepcyjny Lamborghini 350 GTV, który pod maską skrywał 12-cylindrowy silnik. Niewiele później światło dzienne ujrzało Lamborghini 350 GT, a później model 400 GT. Dzięki zdrowej rywalizacji dwóch znakomitych konstruktorów koncern Lamborghini do dzisiaj produkuje samochody sportowe, a nawet rozszerza swoją ofertę (np. SUV Lamborghini Urus).

Najpopularniejsze samochody Lamborghini w 2021 roku w Europie:

  • Lamborghini Urus (1371 sprzedanych egzemplarzy): SUV z silnikiem 4.0 V8 o mocy 650 KM; moment obrotowy 850 Nm; prędkość maksymalna 305 km/h; do 100 km/h w 3,6 s;
  • Lamborghini Huracan (618 sprzedanych egzemplarzy): w odmianie EVO silnik 5.2 V10 o mocy 610 lub 640 KM; moment obrotowy 600 Nm; prędkość maksymalna 325 km/h; do 100 km/h w 2,9 s;
  • Lamborghini Aventador (317 sprzedanych egzemplarzy): silnik 6.5 V12 o mocy 780 KM; moment obrotowy 720 Nm; prędkość maksymalna 355 km/h; do 100 km/h w 2,8 s.

Przejedź się Lamborghini – jazda na torze Lamborghini Gallardo i Huracan

Skoro tutaj jesteś, są dwie opcje – uwielbiasz sportowe samochody albo lubi je ktoś z Twoich bliskich i szukasz mu idealnego prezentu. W obu przypadkach przejazd sportowym supersamochodem jest na wyciągnięcie ręki. Obecnie dajemy możliwość wypróbowania na torze dwóch modeli ze stajni Lamborghini – Gallardo i Huracan:

  • Lamborghini Gallardo – jedno z najpopularniejszych aut, za jakie odpowiada ta marka włoskich samochodów sportowych, produkowane w latach 2003-2013. Nazwa modelu nawiązuje do hiszpańskiej korridy i występujących na niej byków. W swojej stajni posiadamy egzemplarz z silnikiem 5.2 V10 o mocy aż 570 KM i z momentem obrotowym 540 Nm. Jego prędkość maksymalna to aż 325 km/h, a do "setki" auto rozpędza się w 3,4 s.
  • Lamborghini Huracan – włoski supersamochód, który jest produkowany od 2014 roku, również nawiązujący do hiszpańskich byków. Jazda po torze w tym 2-drzwiowym coupe sprawia, że kierowca czuje się jak w bolidzie Formuły 1. Źródłem napędu Lamborghini Huracan LP610-4 jest 5,2-litrowy silnik V10 o mocy 610 KM i z momentem obrotowym 560 Nm. Pojedziesz nim nawet 325 km/h, a do 100 km/h rozpędzisz się w 3,2 s.

Przeczytaj też: "Najlepszy prezent motoryzacyjny dla chłopaka – za voucher facet będzie jadł Ci z ręki!"

Już dziś możesz sprawić sobie prezent i osobiście przetestować mega szybkie i luksusowe włoskie auta. Bezsprzecznie właśnie pojemne silniki o dużej mocy są charakterystyczne dla tego przedsiębiorstwa. W ten sposób dołączysz do wąskiego grona kierowców, którzy usiedli za kierownicą Lamborghini. Ta ekskluzywna włoska marka samochodów sportowych swoje auta tworzy dla wybranych, a więc z pewnością Ty również w kabinie Lamborghini poczujesz się wyjątkowo.