Marki samochodów sportowych – TOP 5

Samochody sportowe to maszyny rozwijające ogromne prędkości. To auta, za których kierownicą chciałby zasiąść każdy miłośnik motoryzacji. Wprawdzie sportowe wersje znaleźć można w ofercie większości producentów, są koncerny specjalizujące się w produkowaniu takich aut. Poniżej wskazujemy najpopularniejsze marki samochodów sportowych – m.in. Aston Martin, Porsche, Lamborghini, Ferrari czy McLaren. Firmy te produkują auta o mocnych silnikach i charakterystycznym wyglądzie. Wybrane modele tych producentów znajdziesz w garażu MotoPrezent.

 

Aston Martin

Podróż przez marki samochodów sportowych zaczynamy od Anglii, gdzie w 1913 roku powstała firma Aston Martin. Pierwszy model z fabryki brytyjskiego producenta wyjechał w 1915 roku.

Aston Martin Vantage

Dużą popularność marce przyniosły modele z serii DB, w tym DB5 znany z serii filmów o agencie 007. W "stajni" MotoPrezent mamy model Aston Martin Vantage. To samochód z silnikiem V8 o pojemności 4.8 l i mocy 426 KM. Do "setki" auto rozpędza się w 4,7 s, a prędkość maksymalna to 290 km/h.

Ferrari F12berlinetta

Ferrari

Chyba jedna z najpopularniejszych marek samochodów na świecie. Firmę w 1938 roku założył Enzo Ferrari, natomiast na pierwszy wyprodukowany model było trzeba poczekać niemal dekadę (1947). Trudno byłoby wymienić wszystkie modele i zasługi włoskiej marki dla motoryzacji. Ferrari ma też sukcesy na torze, w tym liczne tytuły Formuły 1 (m.in. Michael Schumacher, Kimi Räikkönen, Niki Lauda).

Przeczytaj też: "Najlepsi kierowcy F1 – Hamilton, Schumacher, Fangio"

Modele włoskiej marki są dostępne także w MotoPrezent. Możliwa jest m.in. jazda po torze Ferrari F430. Samochód z silnikiem V8 4.3 l ma moc 490 KM i osiąga prędkość 315 km/h. W garażu mamy też inne modele tej marki – Ferrari 458 Italia, Ferrari California czy Ferrari F12 Berlinetta.

Lamborghini

Lamborghini

Firmę założono w 1963 roku. Jej siedziba znajduje się w Sant’Agata Bolognese, a dziś marka należy do koncernu Volkswagena. Za najpopularniejsze Lamborghini w historii uznaje się model Gallardo. Wskazać trzeba także na Lamborghini Huracan, Aventador czy Urus.

Ze swojej strony polecamy dwa modele do jazdy po torze:

  • * Lamborghini Huracan – silnik V10 5.2 l, moc 610 KM, prędkość maksymalna 325 km/h.
  • * Lamborghini Gallardo – silnik V10 5.2 l, moc 570 KM, prędkość maksymalna 325 km/h.

Przeczytaj też: "Luksusowe marki samochodów – TOP 5"

McLaren

McLaren

Producent z Wielkiej Brytanii znany jest przede wszystkim z Formuły 1, gdzie ma na swoim koncie wiele sukcesów. Natomiast marka wyprodukowała liczne samochody sportowe (F1, F1 GTR, F1 LM, MP4-12C,  X-1, 12C,  P1, 650S, Speedtail, Elva, Senna, 570S, Sabre, 720S, Solus GT, Artura, GT), a nawet supersamochód (750S).

Porsche

Porsche

Ostatnim z wymienionych w tym zestawieniu jest niemiecka marka Porsche, swoją nazwę zawdzięczająca założycielowi, którym był Ferdinand Porsche. Firma została założona w 1931 roku z przeznaczeniem do produkcji aut, ale szybko z rozkazu Hitlera zajęła się produkcją pojazdów wojskowych i pancernych.

Do produkcji samochodów powrócono po II wojnie światowej. Za przełom można uznać rok 1963, kiedy z fabryki wyjechała 1. generacja modelu 911. Jaki sukces odniósł ten model, najlepiej świadczy fakt, że od 2019 roku produkowana jest już jego 8. generacja (Porsche 911 VIII o kodzie fabrycznym 992).

Oczywiście nie są to wszystkie marki samochodów sportowych, natomiast na pewno najbardziej rozpoznawalne na świecie, również z licznymi sukcesami na torach wyścigowych. Teraz wybranymi modelami z oferty tych marek możesz przejechać się po jednym z wybranych torów. Mamy też auta innych marek: m.in. Audi, BMW, Ford, Nissan czy Chevrolet.

Eventy motoryzacyjne organizujemy na terenie całej Polski. Możesz sprawić sobie taką niespodziankę sobie lub komuś z bliskich. Ze swojej strony możemy zagwarantować, że to ogromna satysfakcja i duża frajda. Na pewno będzie to niezapomniane przeżycie i emocje, które zostaną w pamięci na długo. Opcjonalnie dajemy też możliwość stworzenia pamiątki w formie filmu wideo z całego wydarzenia.

Przeczytaj też: "Przejazd na torze wyścigowym – jak się przygotować, o czym pamiętać?"