McLaren Artura Spider – supersamochód ze składanym dachem

McLaren Artura w wersji coupé zadebiutował w 2021 roku jako pierwsze auto hybrydowe brytyjskiego producenta. Sercem napędu jest silnik benzynowy V6 o pojemności blisko trzech litrów z dwiema turbosprężarkami o mocy 585 KM, wspierany przez 95-konny silnik elektryczny. Łączna moc układu to 680 KM. Teraz model został zmodernizowany. Jednocześnie do oferty dołączył wariant ze składanym dachem. To McLaren Artura Spider z napędem hybrydowym o mocy aż 700 KM.

Jakim autem jest McLaren Artura Spider?

McLaren Artura Spider dopiero debiutuje na rynku. Po raz pierwszy pojawi się w egzemplarzach rocznika modelowego 2025. W porównaniu z wersją coupé wyróżnikiem jest tutaj twardy chowany dach, który automatycznie składa się w 11 sekund. Jednocześnie producent wprowadził liczne modernizacje w obrębie układu napędowego oraz podwozia. Te zmiany dotyczą także wersji coupé.

Przeczytaj też: "Najszybsze samochody świata – TOP 5"

Samochód McLaren Artura

McLaren Artura Spider – dane techniczne

McLaren Artura Spider oraz nowy McLaren Artura w wersji coupé to auta napędzane przez układ hybrydowy:

  • * silnik benzynowy V6 o mocy 605 KM,
  • * silnik elektryczny o mocy 95 KM.

Łączna moc systemowa wynosi 700 KM, a maksymalny moment obrotowy to 720 Nm. Moment obrotowy na koła tylnej osi przenosi 8-stopniowy automat z ręcznym trybem zmiany biegów.

W związku z tym, że samochód ma węglowy kadłub, w najlżejszej konfiguracji McLaren Artura Spider waży 1457 kilogramów. W połączeniu z mocą i momentem obrotowym auto jest naprawdę dynamiczne:

  • * czas rozpędzania się z prędkości od 0 do 100 km/h – 3 sekundy;
  • * czas rozpędzania się z prędkości od 0 do 200 km/h – 8,4 sekundy;
  • * czas rozpędzania się z prędkości od 0 do 300 km/h – 21,6 sekundy.

Prędkość maksymalna wynosi 330 kilometrów na godzinę. W przypadku jazdy w trybie elektrycznym została ograniczona do 205 km/h. Maksymalny zasięg w trybie bezemisyjnym to 33 kilometry. Natomiast ładowanie akumulatora o pojemności 7,4 kWh z poziomu 0% do 80% trwa około 2,5 godziny.

Producent podkreśla też, że zmodernizowane egzemplarze na rok modelowy 2025 mają nowe mocowania elementów układu napędowego, ulepszone zawieszenie adaptacyjne oraz nowe kanały chłodzenia układu hamulcowego. Kierowcy otrzymają też zaktualizowany system multimedialny i usprawnione systemy asystujące. Pojawiły się też nowe warianty kolorystyczne i wykończeniowe.

Przeczytaj też: "Lamborghini Huracan Sterrato – terenowe superauto"

McLaren 650 jazda po torze

Usiądź za kierownicą Mclarena. Jazda po torze McLarenem 650S!

Jeżeli chcesz zasiąść za kierownicą modelu McLaren Artura Spider, musisz liczyć się z naprawdę dużym wydatkiem. W najtańszej konfiguracji za samochód zapłacisz 221 500 funtów szterlingów. Jeżeli w zaokrągleniu przyjmiemy, że funt szterling jest pięciokrotnie droższy od polskiego złotego, w przeliczeniu na polską walutę za egzemplarz trzeba zapłacić 1 107 500 złotych.

Najprawdopodobniej nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek. Jeżeli nawet jest inaczej, takie osiągi są mało przydatne do poruszania się na co dzień. Jazda znacznie powyżej limitów prędkości jest nie tylko niebezpieczna, ale grozi także wysokimi mandatami i utratą prawa jazdy. Co innego, jeżeli takie auto służy do jazdy po torze wyścigowym.

Teraz to możliwe także w MotoPrezent. Wprawdzie nie mamy w garażu modelu McLaren Artura, natomiast umożliwiamy przejażdżkę innym McLarenem. To model McLaren 650S.

Auto jest napędzane silnikiem benzynowym V8 o pojemności 3.8 l. Moc silnika to aż 650 KM, a więc niewiele mniej niż oferują modele McLaren Artura i McLaren Artura Spider. Maksymalny moment obrotowy wynosi 680 Nm i jest przenoszony na koła za pośrednictwem automatycznej skrzyni biegów. Prędkość maksymalna to 333 km/h, a od 0 do 100 km/h auto rozpędza się w 3 sekundy.

Przeczytaj też: "Ostatnie Lamborghini z silnikiem V12 – Invencible i Autentica"

Samochód jest więc równie dynamiczny, jak McLaren Artura Spider. Jednocześnie jazda po torze McLarenem 650S jest bezpieczna, dlatego kierowca może wypróbować możliwości brytyjskiego supersamochodu. Miłośnik szybkich samochodów na pewno będzie usatysfakcjonowany. Niewątpliwie 650 KM pod maską dostarczy niezapomnianych wrażeń i emocji.