Najdłuższe tory wyścigowe w Polsce – TOP 5

Jazda po torze wyścigowym to doskonała forma spędzania wolnego czasu. Jazdę sportowym autem z wysoką prędkością docenią nie tylko miłośnicy szybkich aut i adrenaliny. To dobry pomysł na prezent dla kogoś bliskiego oraz dla siebie. Z całą pewnością nawet kilkuminutowy przejazd będzie bowiem dużym przeżyciem. W MotoPrezent dajemy możliwość wyboru samochodu, ale także toru wyścigowego, na jakim można odbyć jazdę. Tory są zlokalizowane w całej Polsce. Mają też różną długość. Poniżej przedstawiamy najdłuższe tory wyścigowe w Polsce.

Tor Poznań

Zdecydowanie największy i najnowocześniejszy tor wyścigowy w Polsce, zbudowany na terenie byłego lotniska Ławica. Na terenie kompleksu znajdują się dwa tory:

  • * tor samochodowo-motocyklowy o długości 4085 metrów;
  • * tor kartingowy o długości 1480 metrów.

Warto zauważyć, że na torze wyścigowym w Poznaniu pokazał się nawet sam Robert Kubica, który w 2010 roku prezentował możliwości bolidu Formuły 1. Zresztą po torze jeździli nawet wielcy mistrzowie Formuły 1, którzy wygrywali mistrzostwo po 7 razy – Lewis Hamilton i Michael Schumacher.

Przeczytaj też: "Najlepsi kierowcy F1 – Hamilton, Schumacher, Fangio"

Na torze Poznań odbywają się profesjonalne wyścigi samochodowe, a sam tor może poszczycić się homologacją FIA (światowa) oraz UEM (europejska). Okrążenie toru ma długość niemal 4100 metrów. Na jednej pętli umiejscowiono 11 zakrętów.

Tor Poznań

Tor Silesia Ring – Kamień Śląski

Drugi najdłuższy tor wyścigowy w Polsce otwarty w 2016 roku. Tor powstał na terenie lotniska w Kamieniu Śląskim w okolicach Opola. Na terenie kompleksu znajdują się m.in. boksy serwisowe, ale także budynek biznesowo-konferencyjny, sala eventowa z widokiem na nitkę toru, taras widokowy, sala kinowa, pokoje VIP czy wieża startowa. To tor bezpieczny, z barierami energochłonnymi oraz system odprowadzania wody.

Okrążenie toru Silesia Ring liczy sobie aż 3600 metrów, w tym jedna z prostych ma 730 metrów długości. Szerokość toru, w zależności od odcinka, waha się w zakresie od 12 do 15 metrów. Na nitce znajduje się 15 zakrętów.

Tor Silesia Ring - top 5 torów

Tor Biała Podlaska

Tor umiejscowiony na terenie byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej. To miejsce częstego organizowania imprez regionalnych, krajowych i międzynarodowych, wykorzystywany również do driftowania. Właśnie w tym miejscu padł rekord prędkości w jeździe driftem. Wynosi on blisko 220 km/h i należy do Jakuba Przygońskiego.

Przeczytaj też: "Co to jest drift i jak robić to dobrze?"

Jako inne ciekawostki można dodać, że to miejsce organizowania m.in. szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy, zlotów aut czy testów samochodów. Organizowano tutaj także Mistrzostwa Europy na dystansie jednej mili, a nawet nagrywano program K2 Kierowców Dwóch. W zależności od konfiguracji jedno okrążenie liczy do 3500 metrów. Szerokość na poszczególnych odcinkach wynosi od 12 do 15 metrów.

Tor Biała Podlaska - tory wyścigowe

Tor Moto Park Ułęż

Tor Ułęż jest położony w województwie lubelskim, na dawnym obszarze lotniska szkoleniowego. Na torze odbywają się liczne wyścigi samochodów i motocykli. Poza tym jest on wykorzystywany jako miejsce do doskonalenia techniki jazdy, również dzięki dostępnym tutaj płytom poślizgowym. Jedno okrążenie toru liczy 2500 metrów, a na nitce znajduje się pięć zakrętów.

Tor Ułęż - top 5 torów w Polsce

Tor Bednary

Kolejny tor znajdujący się w Poznaniu. Tor Bednary jest umiejscowiony na płycie byłego lotniska wojskowego Poznań – Bednary. Na terenie obiektu znajduje się centrum doskonalenia jazdy. Obiekt jest wyposażony m.in. w płyty poślizgowe, bezkolizyjne moduły szkoleniowe, rynny do zajęć z tzw. aquaplaningu, a nawet system przeszkód mechanicznych czy kurtyn wodnych. Oprócz tego można ścigać się na torach typu off-road, torze gokartowym oraz motocyklowym. Oczywiście znajduje się tutaj baza hotelowa, restauracja, sale wykładowe, warsztat mechaniczny czy myjnia samochodowa. Jedna nitka liczy 2500 metrów.

Tor Bednary - top 5

Przeczytaj też: "Przejazd na torze wyścigowym – jak się przygotować, o czym pamiętać?"

Oczywiście to tylko wybrane z torów wyścigowych, na których odbywają się eventy organizowane przez MotoPrezent. Tory samochodowe w Polsce znajdują się na terenie całego kraju, dlatego niezależnie od miejsca zamieszkania każdy znajdzie w pobliżu tor, na którym może oddawać się przyjemności bezpiecznej jazdy sportowymi autami.