Ozonowanie samochodu – co to jest, jakie korzyści?

Ozonowanie samochodu to coraz popularniejszy zabieg w obszarze dezynfekcji wnętrza auta. To skuteczne rozwiązanie, aby w szybkim czasie pozbyć się najróżniejszych bakterii i wirusów, a tym samym zadbać o odpowiednie i zdrowe środowisko w kabinie. Sprawdź, czym jest ozonowanie wnętrza auta, jakie przynosi korzyści oraz jak często ozonować kabinę samochodu.

Dlaczego ozonowanie auta jest skuteczne?

Jeszcze do niedawna ozonowanie samochodu nie było możliwe, a przynajmniej dostępne tylko dla wybranych. Początkowo ozon do dezynfekcji stosowano bowiem w innych branżach (m.in. hotelarska, budowlana, medyczna). Właśnie z wykorzystaniem ozonu dezynfekowano między innymi karetki pogotowia. Dziś jest to usługa dostępna również dla klientów indywidualnych i cieszy się szybko rosnącą popularnością. Głównie z uwagi na efektywność, tj.:

  • * skuteczne usuwanie pleśni, grzybów, roztoczy, pyłków, drobnoustrojów i wirusów (wpływają negatywnie na samopoczucie i zdrowie);
  • * skuteczne usuwanie nieprzyjemnych zapachów (np. dymu papierosowego lub zwierząt).

Po zakończeniu procesu ozonowania powietrze w samochodzie jest czyste, a wnętrze zdezynfekowane. Wszystko dzięki właściwościom utleniającym, jakie ma ozon. Jednocześnie gaz jest bezpieczny, ponieważ przy ozonowaniu stosuje się go w niewielkim stężeniu. Poza tym ozonowanie trwa krótko, a ozon może być toksyczny dopiero przy kontakcie z nim więcej niż przez 8 godzin w ciągu doby. Jednak gaz rozkłada się szybko do postaci zwykłego tlenu. Przy użytkowaniu pojazdu ozonowanie samochodu jest więc w pełni bezpieczne.

Jak wygląda ozonowanie samochodu

Jak wygląda ozonowanie samochodu?

Ozonowanie wnętrza auta trwa ok. godziny i jest bezpieczne dla auta. Przynajmniej jeżeli usługa jest realizowana w profesjonalnym serwisie. W innym wypadku, jeżeli ozon jest wprowadzany w nieprawidłowy sposób lub z użyciem sprzętu słabej jakości, zabieg może skończyć się odbarwieniem elementów wnętrza. Sam proces można sprowadzić do kilku kroków, tj.:

  1. Wstępne oczyszczanie wnętrza auta.
  2. Wprowadzenie generatora ozonu do kabiny (zwykle na fotelu pasażera lub dywaniku przed tym fotelem; ewentualnie generator jest ustawiany pod autem, a do samochodu ozon jest wprowadzany przez odpowiedni przewód).
  3. Ustawienie w samochodzie zamkniętego obiegu powietrza i włączenie wentylatorów.
  4. Aplikowanie ozonu do wnętrza.

Stężenie ozonu i czas ozonowania jest różny w zależności od oczekiwanego efektu i zapachów utrzymujących się w aucie. Urządzenie, jakim jest ozonator samochodowy, zwykle pracuje przez kilkadziesiąt minut. Ważne, aby po wykonaniu ozonowania przetrzeć tapicerkę i plastikowe elementy wilgotną szmatką oraz odkurzyć dywaniki. Przyda się też przejażdżka z otwartymi oknami, a nawet pozostawienie auta na kilka godzin z opuszczonymi szybami.

Ozonowanie sportowego samochodu

Samochody sportowe w garażu MotoPrezent – serwisowane i ozonowane

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak często warto wykonać ozonowanie wnętrza samochodu. Najlepiej robić to jak najczęściej, aczkolwiek wiele zależy od sposobu, częstotliwości oraz warunków, w jakich użytkowane jest auto (np. częste podróżowanie z psem). Zaleca się, aby ozonowanie wnętrza pojazdu przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Można w ten sposób nie tylko podwyższyć komfort przebywania we wnętrzu i usunąć brzydkie zapachy. Przede wszystkim warto to zrobić ze względów zdrowotnych. Ozonowanie samochodu to proces, który pozwala usunąć szkodliwe dla zdrowia bakterie, wirusy oraz alergeny. Jest to najlepsza metoda na dezynfekcję wnętrza.

Jeżeli interesuje Cię jazda po torze wyścigowym, w garażu MotoPrezent znajdziesz wyłącznie w pełni sprawne auta, które są regularnie serwisowane w profesjonalnych warsztatach. Dla komfortu użytkowania pojazdów i w trosce o naszych Klientów dbamy również o czystość wnętrz pojazdów, które są regularnie dezynfekowane, także z wykorzystaniem ozonu w procesie ozonowania samochodu.

Przeczytaj też: "Przejazd na torze wyścigowym – jak się przygotować, o czym pamiętać?"