Poślizg kontrolowany czym oraz jak driftować?

Jaki fan driftingu nie oglądał „Szybkich i Wściekłych Tokio Drift” z 2006 roku i nie marzył o takiej jeździe? Osobie postronnej podobają się filmy oraz pokazy driftingu, ale czy tak naprawdę wiemy, czym jest poślizg kontrolowany? Postaramy się, choć trochę przybliżyć temat driftingu.

Drifting jest techniką jazdy w poślizgu kontrolowanym oraz nazwą sportu samochodowego, który obecnie jest najszybciej rozwijającym się sportem motoryzacyjnym. Wywodzi się z Japonii, gdzie w latach 60 uprawiany był po górskich drogach. Z czasem przeniósł się na ulice miast, ponieważ górzyste miejsca nie sprzyjały oglądaniu tego pasjonującego widowiska. Kolejnym krokiem w rozwoju driftu, było przeniesienie zawodów z ulic na zamknięte obiekty. Dzięki temu otworzyły się wrota do organizowania zawodów w tej dyscyplinie. Moda na jazdę w poślizgu przekroczyła granicę Kwitnącej Wiśni trafiając do USA, Anglii i Australii.

W teorii drifting polega na celowym zerwaniu przyczepności kół samochodu przy dużej prędkości i kontrolowaniu poślizgu na jak najdłuższym odcinku. Innymi słowami „strzelam” z hamulca i trzymam gaz w podłodze. Samochody używane do driftingu są głównie tylnonapędowe, dysponujące odpowiednią liczbą koni mechanicznych, o sportowym zawieszeniu, zablokowanym tylnym mostem i hamulcem hydraulicznym potrzebnym do rozpoczęcia poślizgu. Przy uprawianiu tego sportu samochodowego nie może zabraknąć ogromnego zapasu opon, paliwa wysokooktanowego i części zamiennych. Jak każde hobby motoryzacyjne nie jest to tani sport.

Najpopularniejszymi autami w dryfcie są: Nissan 200SX, Nissan Skyline, Toyota Corolla AE86, Toyota Supra, Mazda RX-7, Mazda, MX-5, Subaru Impreza, oraz BMW.

Drifting

W Polsce możemy oglądać zawody driftowe na różnych torach w rozmaitych konkurencjach. Możemy na nich spotkać naszą kobietę driftera Karolinę Pilarczyk, która jako pierwsza w 2008 roku zdobyła licencję Polskiej Federacji Driftu. Każdy może spróbować!!!

Warto jednak przed rozpoczęciem samodzielnego driftu wypróbować swoich umiejętności na bezpiecznym zamkniętym torze pod okiem instruktora. Dzięki motoprezent.pl każdy ma taką szansę. Naszymi instruktorami są doświadczeni zawodnicy w tej dyscyplinie.

Tak, jak w każdym motosporcie należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych, dlatego należy najpierw wziąć udział w szkoleniach z wykwalifikowanymi i profesjonalnymi instruktorami, aby mieć pewność iż nie jesteśmy zagrożeniem dla innych. Większa moc silnika nie daje nam poczucie 100% driftera, ale wykorzystanie mocy w umiejętny sposób jest w tym sporcie najważniejsze. Spełnij swoje marzenia!!!