Automatyczne skrzynie biegów w samochodach mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Z biegiem lat narosło na ich temat wiele obiegowych, niekoniecznie pochlebnych, opinii. Poznajmy fakty i obalmy mity na temat automatycznych przekładni.
„Tylko nie automat” można usłyszeć od wielu osób, które zamierzają właśnie kupić auto. Czemu tak reagują? Większość z nich nigdy nie miała okazji prowadzić samochodu z automatyczną skrzynią biegów. I z pewnością słyszeli którąś z obiegowych opinii na ten temat i w nią uwierzyli. Przyjrzyjmy się bliżej tym opiniom i zweryfikujmy ich prawdziwość.
Automaty są awaryjne, a ich naprawa jest droga
Często można usłyszeć, że automatyczne skrzynie biegów są awaryjne, a koszty ich naprawy lub wymiany przekraczają wartość samochodu. Naprawa automatycznej skrzyni biegów faktycznie może być kosztowna, jednak trzeba zauważyć kilka faktów. Po pierwsze: część tych usterek stanowią zwyczajne awarie, które dotyczyć mogą każdego urządzenia. Po drugie: wiele kłopotów wynika z niewłaściwego użytkowania samej skrzyni, jak i całego samochodu. Do awarii prowadzi chociażby brak regularnej wymiany oleju w skrzyni oraz filtra oleju, jak i na przykład zakładanie opon z profilem o różnej wysokości do samochodów z napędem 4×4.
Automat więcej pali
Jest to po części prawda. Większe spalanie wynika z mechanizmu działania tej skrzyni. Jednak wada ta dotyczy głównie starszych modeli, gdyż w przypadku nowocześniejszych przekładni spalanie jest porównywalne ze skrzyniami manualnymi, a nawet niższe. Jeśli więc nie mamy zbyt „ciężkiej nogi” i potrafimy jeździć ekonomicznie, poradzimy sobie również za kółkiem samochodu z automatyczną skrzynią biegów.
Automat zmienia biegi całkowicie bez sensu
Kolejna obiegowa opinia o skrzyniach automatycznych mówi, że zmieniają one biegi według własnego widzimisię. Nie jest to prawda. Automatem, jak zresztą każdym innym samochodem, a nawet indywidualnym egzemplarzem, po prostu trzeba nauczyć się jeździć, wyczuć go i przyzwyczaić się do niego.
Automat ma mniejszą moc i gorzej przyspiesza
Jest to kolejny mit, który należy obalić. Co prawda stare skrzynie automatyczne w starych samochodach mogą być nieco ślamazarne, jednak te współczesne, a nawet dziesięcioletnie sprawują się już znacznie lepiej. Nowoczesna technika sprawia, że zmiana biegów przebiega szybko i płynnie. Mają one większą liczbę przełożeń, co pozwala lepiej dostosować zmianę biegów do obrotów silnika, a to sprzyja także sprawnemu przyspieszeniu. Dobrze skonstruowana i opracowana skrzynia automatyczna doskonale wykorzystuje moment obrotowy i zachowuje się tak, jakby czytała w myślach kierowcy.
Automaty są dla gorszych kierowców
Niektórzy twierdzą, że automatyczne skrzynie biegów są rozwiązaniem dla kierowców o gorszych umiejętnościach. Tylko czy faktycznie umiejętności należy mierzyć liczbą operacji lewarkiem do zmiany biegów. Faktem jest, że skrzynia manualna wymaga większego zaangażowania ze strony kierowcy, a z automatyczną jest po prostu łatwiej. Nie ma to natomiast żadnego związku z umiejętnościami kierowców, do których należy także wyobraźnia oraz zdrowy rozsądek.
Jak widać na powyższych przykładach, nie taka skrzynia automatyczna straszna, jak ją malują. Warto mieć też na uwadze fakt, że producenci skrzyń również idą z duchem czasu i pracują nad tym, aby ich produkty funkcjonowały jak najlepiej. W rezultacie nowoczesne automaty oferują komfort i bezawaryjność. Trzeba tylko pamiętać o właściwej eksploatacji. Wybór należy natomiast jedynie do kierowców, ich indywidualnych oczekiwań oraz stylu jazdy.
Zaloguj się do swojego konta.