Samochody z automatyczną skrzynią biegów - fakty i mity

Automatyczne skrzynie biegów w samochodach mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Z biegiem lat narosło na ich temat wiele obiegowych, niekoniecznie pochlebnych, opinii. Poznajmy fakty i obalmy mity na temat automatycznych przekładni.

„Tylko nie automat” można usłyszeć od wielu osób, które zamierzają właśnie kupić auto. Czemu tak reagują? Większość z nich nigdy nie miała okazji prowadzić samochodu z automatyczną skrzynią biegów. I z pewnością słyszeli którąś z obiegowych opinii na ten temat i w nią uwierzyli. Przyjrzyjmy się bliżej tym opiniom i zweryfikujmy ich prawdziwość.


Automaty są awaryjne, a ich naprawa jest droga
Często można usłyszeć, że automatyczne skrzynie biegów są awaryjne, a koszty ich naprawy lub wymiany przekraczają wartość samochodu. Naprawa automatycznej skrzyni biegów faktycznie może być kosztowna, jednak trzeba zauważyć kilka faktów. Po pierwsze: część tych usterek stanowią zwyczajne awarie, które dotyczyć mogą każdego urządzenia. Po drugie: wiele kłopotów wynika z niewłaściwego użytkowania samej skrzyni, jak i całego samochodu. Do awarii prowadzi chociażby brak regularnej wymiany oleju w skrzyni oraz filtra oleju, jak i na przykład zakładanie opon z profilem o różnej wysokości do samochodów z napędem 4×4.

Automat więcej pali
Jest to po części prawda. Większe spalanie wynika z mechanizmu działania tej skrzyni. Jednak wada ta dotyczy głównie starszych modeli, gdyż w przypadku nowocześniejszych przekładni spalanie jest porównywalne ze skrzyniami manualnymi, a nawet niższe. Jeśli więc nie mamy zbyt „ciężkiej nogi” i potrafimy jeździć ekonomicznie, poradzimy sobie również za kółkiem samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Automat zmienia biegi całkowicie bez sensu
Kolejna obiegowa opinia o skrzyniach automatycznych mówi, że zmieniają one biegi według własnego widzimisię. Nie jest to prawda. Automatem, jak zresztą każdym innym samochodem, a nawet indywidualnym egzemplarzem, po prostu trzeba nauczyć się jeździć, wyczuć go i przyzwyczaić się do niego.
Automat ma mniejszą moc i gorzej przyspiesza
Jest to kolejny mit, który należy obalić. Co prawda stare skrzynie automatyczne w starych samochodach mogą być nieco ślamazarne, jednak te współczesne, a nawet dziesięcioletnie sprawują się już znacznie lepiej. Nowoczesna technika sprawia, że zmiana biegów przebiega szybko i płynnie. Mają one większą liczbę przełożeń, co pozwala lepiej dostosować zmianę biegów do obrotów silnika, a to sprzyja także sprawnemu przyspieszeniu. Dobrze skonstruowana i opracowana skrzynia automatyczna doskonale wykorzystuje moment obrotowy i zachowuje się tak, jakby czytała w myślach kierowcy.

Automaty są dla gorszych kierowców
Niektórzy twierdzą, że automatyczne skrzynie biegów są rozwiązaniem dla kierowców o gorszych umiejętnościach. Tylko czy faktycznie umiejętności należy mierzyć liczbą operacji lewarkiem do zmiany biegów. Faktem jest, że skrzynia manualna wymaga większego zaangażowania ze strony kierowcy, a z automatyczną jest po prostu łatwiej. Nie ma to natomiast żadnego związku z umiejętnościami kierowców, do których należy także wyobraźnia oraz zdrowy rozsądek.

Polecane produkty
Nissan GTR
Silnik:
3.8 V6
Moc:
485KM
Do 100km/h:
3.5 s
od 439,00 zł
Lamborghini Gallardo
Silnik:
5.2L V10
Moc:
570 KM
Do 100km/h:
3.4 s
od 499,00 zł
KTM X-BOW
Silnik:
2.0 Turbo
Moc:
240KM
Do 100km/h:
3,9 s
od 299,00 zł
Ferrari F430
Silnik:
4.3L V8
Moc:
490 KM
Do 100km/h:
4 s
od 499,00 zł
Karta Podarunkowa
 
 
 
od 200,00 zł
Ford Mustang 15'
Silnik:
3.7L V6
Moc:
305 KM
Do 100km/h:
5,5 s
od 369,00 zł
Dodge Viper GTS
Silnik:
8.4L V10
Moc:
640 KM
Do 100km/h:
3,6 s
od 599,00 zł

Podsumowując

Jak widać na powyższych przykładach, nie taka skrzynia automatyczna straszna, jak ją malują. Warto mieć też na uwadze fakt, że producenci skrzyń również idą z duchem czasu i pracują nad tym, aby ich produkty funkcjonowały jak najlepiej. W rezultacie nowoczesne automaty oferują komfort i bezawaryjność. Trzeba tylko pamiętać o właściwej eksploatacji. Wybór należy natomiast jedynie do kierowców, ich indywidualnych oczekiwań oraz stylu jazdy.