Światła przeciwmgielne tylne i przednie – kiedy ich używać?

Światła przeciwmgielne tylne i przednie przydać się mogą zwłaszcza jesienią, kiedy panują warunki ograniczonej widoczności, chociaż można z nich korzystać o każdej porze roku. Oczywiście pod pewnymi warunkami i wydaje się, że wielu kierowców wciąż nie wie, kiedy może użyć świateł przeciwmgłowych. Dlatego w tym wpisie sprawdzamy, czym jest ten rodzaj oświetlenia, kiedy można korzystać ze świateł przeciwmgielnych oraz co grozi za niewłaściwe ich używanie.

Do czego służą światła przeciwmgielne tylne i przednie?

Być może jesteś kierowcą, który wie, kiedy włączyć światła przeciwmgielne tylne i przednie. Wydaje się to mało skomplikowane, ponieważ podążając za terminologią – wystarczy je włączyć, kiedy pojawia się mgła. To prawda, aczkolwiek pod pewnymi warunkami. Zresztą świateł przeciwmgłowych można używać też na przykład podczas silnych opadów, kiedy znacząco zmniejsza się przejrzystość powietrza. W zależności od rodzaju oświetlenia, światła przeciwmgłowe pełnią inną funkcję.

Światła przeciwmgielne przednie w samochodzie:

  • oświetlają drogę kierowcy;
  • nie są obowiązkowe, ale zalecane;
  • mają barwę białą lub żółtą;
  • powinny znajdować się jak najbliżej powierzchni jezdni, ale być umieszczone nie niżej niż na wysokości 25 cm.

Polecane produkty
Poprowadź Nissan GTR
Promocja
Nissan GTR
Silnik:
3.8 V6
Moc:
485KM
Do 100km/h:
3.5 s
439,00 zł
od 351,00 zł
Jazda po torze Lamborghini Gallardo
Promocja
Lamborghini Gallardo
Silnik:
5.2L V10
Moc:
570 KM
Do 100km/h:
3.4 s
499,00 zł
od 399,00 zł
Jazda po torze KTM X-BOW
Promocja
KTM X-BOW
Silnik:
2.0 Turbo
Moc:
240KM
Do 100km/h:
3,9 s
299,00 zł
od 239,00 zł
Jazda po torze Ferrari F430
Promocja
Ferrari F430
Silnik:
4.3L V8
Moc:
490 KM
Do 100km/h:
4 s
499,00 zł
od 399,00 zł
Karta podarunkowa
Karta Podarunkowa
 
 
 
od 200,00 zł
Jazda po torze Fordem Mustangiem
Promocja
Ford Mustang 15'
Silnik:
3.7L V6
Moc:
305 KM
Do 100km/h:
5,5 s
369,00 zł
od 295,00 zł
Jazda po torze Dodge Viper GTS
Promocja
Dodge Viper GTS
Silnik:
8.4L V10
Moc:
640 KM
Do 100km/h:
3,6 s
599,00 zł
od 479,00 zł

Światło przeciwmgielne tylne w samochodzie:

  • wskazuje pozycję samochodu na drodze;
  • jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu;
  • ma barwę czerwoną;
  • znajduje się po lewej stronie lub na środku z tyłu pojazdu;
  • może być zamontowane w kloszu z innymi światłami lub umieszczone na zderzaku;
  • nie może znajdować się bliżej niż 10 cm od światła STOP;
  • zgodnie z przepisami musi być zamontowane na wysokości między 25 cm a 100 cm od powierzchni jezdni.

Pamiętaj, że nie wszędzie lampy przeciwmgielne – nawet tylne – są obowiązkowe. Takiego obowiązku nie ma dla pojazdów homologowanych na rynki w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej czy Australii. Oczywiście, żeby poruszać się po europejskich drogach, auta sprowadzone do Polski na przykład ze Stanów Zjednoczonych (np. Chevrolet Camaro) muszą zostać przystosowane do ruchu drogowego w Europie i mieć takie światła. Z kolei amerykańskie auta od razu sprzedawane na europejskim rynku są wyposażone w tego rodzaju oświetlenie.

W przypadku floty pojazdów Moto Prezent, jazda po torze Chevroletem Camaro SS i każdym innym pojazdem z oferty, daje możliwość załączenia świateł przeciwmgłowych, jeżeli panują warunki zmniejszonej widoczności. Jednak dla bezpieczeństwa staramy się nie dopuszczać do takich sytuacji i czekamy na poprawę warunków atmosferycznych.

Światła przeciwmgielne

Kiedy używać świateł przeciwmgielnych w samochodzie?

Prawo nie jest w tej kwestii jednoznaczne. Mówi ono, że kierujący pojazdem może (nie musi) włączyć przednie światła przeciwmgłowe, jeżeli panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza (np. mgła, intensywne opady, dym, smog). Oprócz tego przednie światła przeciwmgielne mogą być używane od zmierzchu do świtu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, o ile jest to kręta droga oznaczona odpowiednimi znakami.

Ustawa jest znacznie konkretniejsza wobec używania tylnych świateł przeciwmgielnych. Można to zrobić, jeżeli widoczność nie przekracza 50 metrów. Również w tym przypadku jest to zalecenie, a nie wymóg.

Za niewłaściwe korzystanie ze świateł przeciwmgłowych grożą kary, tj.:

  • mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne – naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych;
  • mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne – używanie światła przeciwmgielnego tylnego w warunkach dostarczającej przejrzystości.

Przeczytaj też: "Mandaty za przekroczenie prędkości – wymiar kar od 1 stycznia i 17 września 2022 roku"

Wbrew temu, co sugerują niektóre media, nie można dostać mandatu za brak włączenia świateł przeciwmgielnych, nawet jeżeli widoczność jest słaba. Wszystko dlatego, że są one nieobowiązkowe. Natomiast mandat jest realny, jeżeli korzysta się z nich w niewłaściwy sposób. Oczywiście mimo to warto włączać światła przeciwmgielne tylne i przednie, jeżeli panuje słaba widoczność, ale natychmiast je wyłączyć, kiedy warunki się poprawią.