- MotoPrezent
- Blog motoryzacyjny
- Technika jazdy samochodem: jak zmieniać biegi?
Wydaje się, że jest to proste, ale jeżeli tutaj jesteś, najprawdopodobniej zastanawiasz się, jak zmieniać biegi, żeby robić to w sposób prawidłowy. Dlatego sprawdzamy, jak powinna wyglądać zmiana biegów w samochodzie wyposażonym w skrzynię manualną H, żeby robić to prawidłowo, a przy tym szybko. Sprawdź, czy robisz to dobrze, czy może warto zmienić swoje nawyki, żeby zmieniać biegi zgodnie ze sztuką motoryzacji.
Być może wydaje Ci się, że wiesz, jak zmieniać biegi. Niestety, trzeba mieć na uwadze, że wielu instruktorów w szkołach nauki jazdy nie przekazuje wystarczającej wiedzy w tym obszarze. Tymczasem nieodpowiednia zmiana biegów w aucie skutkuje m.in. szarpaniem i utratą płynności, co jest ważne dla komfortowej jazdy na co dzień i ekstremalnej, np. po torze wyścigowym. Co nie jest bez znaczenia, oprócz tego prowadzi to do skrócenia żywotności sprzęgła i elementów układu napędowego.
Podczas zmiany biegów pamiętaj o kilku kwestiach, tj.:
Przy zmianie biegów na ukos (np. z 4 na 5), pamiętaj, żeby nie robić zygzaka. Taka zmiana wykonywana jest niemal w linii prostej. Pewnym wyjątkiem jest zmiana z biegu 2 na 3. W takiej sytuacji wystarczy wykonać dwa ruchy do przodu:
Podsumowując, zmiana biegów nie jest niczym trudnym ani skomplikowanym. Mimo wszystko wielu kierowców nadal nie robi tego zgodnie ze sztuką motoryzacji. Jeżeli zwrócimy uwagę na bezpieczeństwo, ważne jest, żeby rękę na lewarku położyć dopiero w momencie zmiany biegu. Wcześniej przez cały czas podczas jazdy trzymaj obie ręce na kierownicy. W takiej sytuacji znacznie łatwiej zapanować nad samochodem w momencie nagłej utraty kontroli lub wystąpienia innej sytuacji awaryjnej.
Przeczytaj też: "Doskonalenie techniki jazdy – dlaczego warto, jak wygląda, ile kosztuje?"
Zmiana biegów powinna odbywać się też zawsze przy użyciu sprzęgła wciśniętego do końca. Oprócz tego podczas zmiany biegu należy zdjąć nogę z gazu. W taki sposób biegi zmieniają nawet zawodowi i sportowi kierowcy podczas wyścigów na torach itp. Jeżeli nie stosujesz się do tych zasad, skracasz żywotność sprzęgła i elementów układu napędowego, a nawet możesz je uszkodzić.
Zaloguj się do swojego konta.