Uszczelniacz do chłodnicy – co to jest, kiedy używać?

Do wycieku płynu chłodniczego dojść może w każdej chwili, zwłaszcza w przypadku starszych samochodów. Konsekwencją takiej usterki może być przegrzanie jednostki napędowej i trwałe uszkodzenie silnika. Żeby zapobiec problemom, wystarczy zastosować uszczelniacz do chłodnic. Podpowiadamy, co to za środek, czy jest bezpieczny i jak stosować uszczelniacze do układu chłodzenia.

Czym jest uszczelniacz do chłodnic?

Producenci chemii motoryzacyjnej w swojej ofercie mają bardzo różne specjalistyczne produkty, w tym również z przeznaczeniem do napraw doraźnych. Do takich środków zaliczyć można uszczelniacze do chłodnicy będące dodatkiem do płynu chłodniczego. Uszczelniacz wymieszać można z każdym płynem chłodniczym bez względu na jego kolor i rodzaj.

To środek gotowy do użycia będący mieszaniną polimerów i aluminium. Taka mieszanka skutecznie wypełnia niewielkie ubytki w elementach układu chłodzenia i pozwala na uszczelnienie przecieku, co zapobiega poważnej awarii jednostki napędowej. Należy pamiętać, że uszczelniacze do chłodnicy przede wszystkim są preparatem doraźnym.

Przeczytaj też: "Co oznacza zapalona kontrolka silnika check engine?"

Środek do chłodnicy

Jak działa środek uszczelniający wycieki płynu chłodniczego?

Uszczelniacz do układu chłodzenia jest dostępny w dwóch formach – stałej lub płynnej. Podczas aplikacji należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • * środek dodawaj do delikatnie rozgrzanego płynu chłodniczego (uważaj, aby nie ulec poparzeniu);
  • * przed aplikacją uzupełnij poziom płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym.

Po aplikacji uszczelniacz wypełnia nieszczelności w elementach metalowych (np. chłodnica, nagrzewnica, pompa wody). Natomiast ubytek musi być stosunkowo niewielki (o średnicy do 1,5 mm). Środek nie zadziała, jeżeli nieszczelność jest większa lub powstała w gumowym elemencie układu (wąż, uszczelka).

Przeczytaj też: "Wymiana świec zapłonowych – czym są świece, jak często wymieniać?"

Uszczelniacz do chłodnicy

Kto powinien używać uszczelniaczy do chłodnic?

Jest kilka grup kierowców, którzy powinni używać uszczelniaczy do chłodnic, a przynajmniej mieć taki środek w bagażniku:

  • * kierowcy regularnie pokonujący długie dystanse – np. przedstawiciele handlowi;
  • * zawodowi kierowcy – wszystkie samochody w parku maszynowym MotoPrezent przeznaczone do jazdy po torze są w pełni sprawne i gotowe do eksploatacji, a nasi mechanicy mają dostęp do najlepszej chemii, w tym również uszczelniaczy do chłodnic;
  • * właściciele starszych samochodów – mogą stosować środek doraźnie lub profilaktycznie (np. jeżeli naprawa układu chłodzenia jest nieopłacalna);
  • * kierowcy przy okazjonalnych długich podróżach – np. podczas wyjazdu samochodem na wakacje.

Warto pamiętać, że profilaktycznie uszczelniaczy do chłodnic należy używać przede wszystkim w starszych samochodach. W nowszych autach lepiej skonsultować to z mechanikiem. Natomiast, jeżeli dojdzie do nagłego wycieku w układzie chłodzenia, warto sięgnąć po taki preparat niezależnie od wieku pojazdu.

Przeczytaj też: "Nadmiar oleju w silniku – zagrożenia, konsekwencje, jak usunąć nadmiar środka?"

Bez wątpienia, zwłaszcza w przypadku nagłego wycieku z chłodnicy, zastosowanie preparatu do uszczelniania jest wskazane. To środki dostępne w ofercie wielu producentów chemii motoryzacyjnej (m.in. K2, MA Professional, STP, Prestone, Liqui Moly). Większość jest mieszanką polimerów i drobin aluminium, dlatego zasada działania jest podobna. Różnica dotyczy stanu skupienia. Współcześnie na rynku dominują uszczelniacze w płynie, rzadziej jest to proszek do uszczelniania chłodnic. Również dlatego, że są one bezpieczniejsze dla elementów układu niż preparaty w proszku.