- MotoPrezent
- Blog motoryzacyjny
- Uszczelniacz do chłodnicy – co to jest, kiedy używać?
Do wycieku płynu chłodniczego dojść może w każdej chwili, zwłaszcza w przypadku starszych samochodów. Konsekwencją takiej usterki może być przegrzanie jednostki napędowej i trwałe uszkodzenie silnika. Żeby zapobiec problemom, wystarczy zastosować uszczelniacz do chłodnic. Podpowiadamy, co to za środek, czy jest bezpieczny i jak stosować uszczelniacze do układu chłodzenia.
Producenci chemii motoryzacyjnej w swojej ofercie mają bardzo różne specjalistyczne produkty, w tym również z przeznaczeniem do napraw doraźnych. Do takich środków zaliczyć można uszczelniacze do chłodnicy będące dodatkiem do płynu chłodniczego. Uszczelniacz wymieszać można z każdym płynem chłodniczym bez względu na jego kolor i rodzaj.
To środek gotowy do użycia będący mieszaniną polimerów i aluminium. Taka mieszanka skutecznie wypełnia niewielkie ubytki w elementach układu chłodzenia i pozwala na uszczelnienie przecieku, co zapobiega poważnej awarii jednostki napędowej. Należy pamiętać, że uszczelniacze do chłodnicy przede wszystkim są preparatem doraźnym.
Przeczytaj też: "Co oznacza zapalona kontrolka silnika check engine?"
Uszczelniacz do układu chłodzenia jest dostępny w dwóch formach – stałej lub płynnej. Podczas aplikacji należy pamiętać o kilku kwestiach:
Po aplikacji uszczelniacz wypełnia nieszczelności w elementach metalowych (np. chłodnica, nagrzewnica, pompa wody). Natomiast ubytek musi być stosunkowo niewielki (o średnicy do 1,5 mm). Środek nie zadziała, jeżeli nieszczelność jest większa lub powstała w gumowym elemencie układu (wąż, uszczelka).
Przeczytaj też: "Wymiana świec zapłonowych – czym są świece, jak często wymieniać?"
Jest kilka grup kierowców, którzy powinni używać uszczelniaczy do chłodnic, a przynajmniej mieć taki środek w bagażniku:
Warto pamiętać, że profilaktycznie uszczelniaczy do chłodnic należy używać przede wszystkim w starszych samochodach. W nowszych autach lepiej skonsultować to z mechanikiem. Natomiast, jeżeli dojdzie do nagłego wycieku w układzie chłodzenia, warto sięgnąć po taki preparat niezależnie od wieku pojazdu.
Przeczytaj też: "Nadmiar oleju w silniku – zagrożenia, konsekwencje, jak usunąć nadmiar środka?"
Bez wątpienia, zwłaszcza w przypadku nagłego wycieku z chłodnicy, zastosowanie preparatu do uszczelniania jest wskazane. To środki dostępne w ofercie wielu producentów chemii motoryzacyjnej (m.in. K2, MA Professional, STP, Prestone, Liqui Moly). Większość jest mieszanką polimerów i drobin aluminium, dlatego zasada działania jest podobna. Różnica dotyczy stanu skupienia. Współcześnie na rynku dominują uszczelniacze w płynie, rzadziej jest to proszek do uszczelniania chłodnic. Również dlatego, że są one bezpieczniejsze dla elementów układu niż preparaty w proszku.
Zaloguj się do swojego konta.