Wyścigi uliczne – historia i rodzaje wyścigów street racingu

Nielegalne wyścigi uliczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Bezapelacyjnie nocne ściganie się ulicami miast, nawet jeżeli ruch jest wówczas symboliczny, gwarantują ogromny zastrzyk adrenaliny, a często – przynajmniej najlepszym – również duże pieniądze. Jednak uliczne wyścigi są również niebezpieczne. Sprawdzamy, gdzie narodziły się takie zawody, jakie są rodzaje wyścigów ulicznych oraz jak wygląda to w Polsce.

Skąd wzięły się wyścigi uliczne, czyli street racing

W Polsce wyścigi uliczne odbywają się od ponad 30 lat. Jak się łatwo domyślić, trend na nielegalne ściganie ulicami miast przyszła do nas z zagranicy, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych. Za Oceanem pierwsze takie nielegalne wyścigi samochodowe na ulicach odbywały się w latach 30. XX wieku.

Do popularyzacji takich spotów z pewnością przyczyniła się również popkultura. Najpopularniejsza jest chyba seria "Szybcy i Wściekli", bo każdy miłośnik szybkich samochodów zna losy Briana O’Connera i Dominica Toretto. Wspomnieć należy też o grach komputerowych, które poruszały tę tematykę (m.in. NFS Underground 2, Most Wanted).

Przeczytaj też: "Marka włoskich samochodów sportowych: Lamborghini"

Konkurencje w wyścigach ulicznych

Jeżeli nie masz dużej wiedzy na temat wyścigów ulicznych na drogach publicznych, być może nie wiesz, że w ich obszarze można wyróżnić kilka różnych konkurencji, tj.:

  • Drag racing – najpopularniejsza konkurencja wyścigów ulicznych. Samochody startują z miejsca na sygnał sędziego lub zmianę światła na sygnalizacji świetlnej. Można wyróżnić wyścigi na odcinkach 1/8 mili, 1/4 mili, 1/2 mili i 1 mili (1 mila = 1,609 km).
  • Drift – konkurencja pochodząca z Japonii. Za "ojca driftu" uznaje się Kunimitsu Takahashiego. Drift polega na kontrolowanym poślizgu, co jest bardzo atrakcyjne dla widzów, ponieważ wyścigi odbywają się na krętych drogach.
  • Wyścigi ulicami miast – wyścigi uliczne przy otwartym ruchu drogowym. Z tego powodu są emocjonujące, ale też bardzo niebezpieczne, stanowiąc zagrożenie także dla innych użytkowników ruchu, którzy znajdują się na ulicach miast.

Nielegalne wyścigi samochodowe w Polsce

Jak wspomnieliśmy wyżej, w Polsce nielegalne wyścigi ulicami miast nie mają tak bogatej historii, jak za Oceanem. Mimo wszystko i nad Wisłą nie brakuje sympatyków takiego ścigania. Zawody zazwyczaj odbywają się w dużych miastach, koniecznie przystosowanych infrastrukturalnie do szybkiej jazdy samochodami sportowymi z niskim zawieszeniem. Oprócz ulic uczestnicy wyścigów street racingu ścigają się też na podziemnych parkingach. Raz są to spontaniczne spotkanie niewielkiej liczby kierowców. Innym natomiast zaplanowane i zorganizowane zloty większych grup zawodników.

Oczywiście należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami, pośród których wysokie mandaty to najmniejszy problem. Jednak i kary, zwłaszcza po wprowadzeniu od 1 stycznia 2022 roku nowego taryfikatora mandatów, mogą dać się we znaki. Szczególnie że od 17 września 2022 roku w życie wejdą przepisy tzw. recydywy. Wówczas kierowca złapany w okresie dwóch lat ponownie m.in. na przekroczeniu dozwolonej prędkości, zapłaci podwójnie. Wzrośnie też liczba punktów karnych, które będą kasować się po 2 latach od opłacania grzywny. Stąd o wiele łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Doprowadzenie w takich wyścigach do wypadku może natomiast skutkować nawet karą więzienia, szczególnie przy ofiarach śmiertelnych.

Dlatego też, jeżeli już stawiać na taką rozrywkę, niech będą to legalne wyścigi uliczne. Natomiast jeżeli nie możesz zasiąść za kierownicą takiego auta w wyścigu na ulicy, masz szansę przejechać się nim z zawrotną prędkością podczas jazdy po torze wyścigowym. Teraz dajemy Ci taką możliwość, a nawet coś więcej.

Jeżeli chcesz, sportowym autem możesz nawet wyjechać na ulicę. Jazda ulicami luksusowym samochodem na pewno będzie niesamowitą przygodą. Gwarantujemy dobrą zabawę i wścibskie spojrzenia innych kierowców oraz przechodniów.