Youngtimery – co to za auta, jakie samochody zostaną youngtimerami?

Na rynku nie brakuje samochodów klasycznych. W garażach Polaków można zobaczyć coraz więcej odrestaurowanych aut, w tym pojazdów starych i kolekcjonerskich. W tej grupie należy wymienić oldtimery i youngtimery. W tym artykule skupimy się na tych drugich. Sprawdzamy, jakie auto można uznać za youngtimera, a także które modele w niedalekiej przyszłości uzyskają ten status.

Jakim samochodem jest youngtimer?

Nie ma jednoznacznej definicji youngtimera, natomiast na pewno mowa o samochodach klasycznych wyprodukowanych kilkadziesiąt lat temu. Granica jest płynna, aczkolwiek najczęściej to samochody wyprodukowane w XX wieku w latach 60, 70. i 80., rzadziej – 90.

Względem współczesnych samochodów youngtimery to modele bardzo różne pod względem technologii i wyposażenia. To auta wiekowe, dlatego także ubogo wyposażone, bez zaawansowanej elektroniki oraz nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. Mimo to ceny egzemplarzy najczęściej kształtują się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Z reguły youngtimer może być samochodem zabytkowym, natomiast nie jest to reguła. Warto pamiętać, że za samochód zabytkowy uznaje się modele wpisane do rejestru zabytków. Samochód zabytkowy ma pewne przywileje, w tym jest wyposażony w żółtą tablicę rejestracyjną i nie musi przechodzić rokrocznie badania technicznego. Poza tym istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia tylko na okres faktycznego użytkowania.

Przeczytaj też: "Porsche 911 Carrera T – czym różni się od zwykłej Carrery?"

Youngtimery

Jakie zalety mają youngtimery?

Za wadę youngtimerów można uznać ich wiek. Natomiast to samochody, które mają liczne zalety, oczywiście, jeżeli to egzemplarze zadbane i w dobrym stanie technicznym. Do zalet youngtimerów należą m.in.:

  • * niski poziom usterkowości – prosta technologia i brak elektroniki;
  • * wysoka jakość – budowa z wykorzystaniem wysokiej jakości tworzyw;
  • * wysoki komfort jazdy – miękkie zawieszenie poprawia komfort podróży, a różnica jest odczuwalna zwłaszcza na dłuższych dystansach;
  • * unikalny i oryginalny wygląd – auta wyróżniające się na ulicy wśród innych pojazdów;
  • * dynamiczna jazda – klasyki często są autami ze sportowym zacięciem, co wynika z dobrych i mocnych silników w połączeniu z lekką konstrukcją;
  • * proste naprawy – brak zaawansowanych technologii ułatwia naprawy, natomiast może pojawić się problem z dostępem do części.

Ile kosztuje youngtimer?

Youngtimery to samochody wiekowe, dlatego ich zakup wymaga doświadczenia. Oględzin powinien dokonać dobry mechanik. Ofert szukać można na forach motoryzacyjnych zrzeszających miłośników klasycznych aut. Youngtimery na sprzedaż wystawiane są także na różnych zlotach i giełdach klasyków.

Natomiast zazwyczaj trzeba liczyć się z dość wysokim nakładem finansowym. W przeciwieństwie do zwykłych aut, które wraz z wiekiem tracą na wartości, youngtimerów ta zasada nie obowiązuje. Jednocześnie jest to szansa na rentowną inwestycję. Szacuje się bowiem, iż zabytkowe samochody będą coraz droższe.

Szukając youngtimerów, warto rozglądać się za markami premium, na przykład starymi egzemplarzami BMW czy Mercedesa. Poniżej wskazujemy kilka modeli, które można uznać za youngtimery lub będą one takimi pojazdami w przyszłości. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że częsta, codzienna eksploatacja, może nie być sensowna z punktu widzenia lokaty środków. Wartość auta może spaść na przykład w wyniku wyeksploatowania czy kolizji.

Youngtimery – propozycje:

  • * BMW M5 E34 – sedan klasy premium z 6-cylindrowym silnikiem o pojemności 3.8 l i mocy 335 KM.
  • * Ford Puma – nietypowy, niekonwencjonalny samochód produkowany od 1997 roku.
  • * Honda S2000 – samochód sportowy z silnikiem 2.2 l i mocy 237 KM.
  • * Land Rover Discovery (Mk1) – Discovery 1. generacji to auto proste konstrukcyjnie i niezawodne, doskonałe dla miłośników off-roadu.
  • * Mazda MX-5 Miata (NA) – MX-5 1. generacji produkowano w latach 1989 – 1997, z dobrymi silnikami o mocy do 133 KM.
  • * Mercedes-Benz 190 (W201) – wręcz niezniszczalny model, warty bliższej uwagi na przykład z silnikami 2.3, 2.5 lub 2.6 l.
  • * Mercedes-Benz C63 AMG V8 – model stosunkowo młody, ale przy tym ostatni z silnikiem V8 6.2 l, dlatego w długim okresie jego cena będzie rosnąć.
  • * Mitsubishi Lancer Evolution IV – z turbodoładowanym silnikiem w wersji podstawowej o mocy aż 276 KM.
  • * Toyota MR2 (Mk1) – ciekawy wybór na samochód sportowy, ponieważ to auto z napędem na tylną oś, centralnie położonym silnikiem i bezpośrednim układem kierowniczym, a przy tym otwieranymi reflektorami.
  • * Volkswagen Phaeton – kolejny młody egzemplarz, dlatego należy go traktować jako lokatę kapitału w dłuższym terminie.

Oczywiście to tylko część aut, na które warto zwrócić uwagę. Inne to m.in. Volkswagen Golf 2 (z silnikami 1.6 i 1.8), Audi 80 (2.0), BMW Z3 (1.9), Porsche 928 czy Mercedes W140.

Przeczytaj też: "Marka włoskich samochodów sportowych: Lamborghini"

Wiele youngtimerów to samochody sportowe, które pozwalają osiągać wysokie prędkości, aczkolwiek są mniej bezpieczne niż nowoczesne auta. Pamiętaj, że bezpieczna jazda sportowym autem jest jak najbardziej możliwa, na przykład po torze wyścigowym. Dlatego w MotoPrezent dajemy Ci taką możliwość. W ofercie dostępny jest przejazd po torze Ferrari F430 i kilkudziesięcioma innymi modelami.