Przy wyborze kupna samochodu bierzemy czynnik ekonomiczny, spalanie i wahania cen paliw, ilość przejeżdżanych kilometrów w ciągu roku. Nasuwają się pytania: Czym się różni w jeździe auto na benzynę a czym diesl? Co się bardziej opłaca? Postaramy się choć trochę przybliżyć temat i odpowiedzieć jakie są różnice oraz podobieństwa w jeździe dieslowym a benzynowym.

Jazda dieslem a benzyną różnice i podobieństwa Motoprezent.pl

Jazda dieslem a benzyną różnice i podobieństwa Motoprezent.pl

W momencie zakupu już widzimy różnicę w cenie aut na benzynę i diesla. Samochód z silnikiem diesla (silnik wysokoprężny) jest droższy od silnika na benzynę od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Związane to jest z drogimi podzespołami wykorzystywanymi w budowie silnika wysokoprężnego. Dzięki temu współczesne silniki diesla nie odstają dynamiką od silników benzynowych. Wadą są ich wysokie koszty zakupu i ich eksploatacji. Silnik na benzynę natomiast wiąże się z wysokim zużyciem paliwa oraz małą elastycznością, ale koszt takiego auta jest o wiele niższy od diesla.

Jaka jest różnica w prowadzeniu aut?

W dieslu

Zmieniamy biegi przy obrotach 2000, później zużycie paliwa nieproporcjonalnie rośnie a wzrost momentu obrotowego nic nie daje, chyba że wykonujemy manewr wyprzedzania. Dzięki wysokiemu momentowi obrotów możliwa jest jazda w ciężkich warunkach (duża wilgotność, mrozy). Hamowanie silnikiem jest dużo efektywniejsze niż w benzynowym, ponieważ diesel to z zasady jednostki wolnoobrotowe, ale zbyt agresywna redukcja może spowodować zerwaniem przyczepności napędzanych kół. W tym momencie powinniśmy dłużej przytrzymywać silnik na półsprzęgle w celu wyrównania obrotów. Samochodem diesla można jeździć oszczędnie. Sprawdza się przy jeździe na dalekie odległości. Nowe auta posiadają doskonałe osiągi i są dynamiczne.

W samochodzie benzynowym

Zmiana biegów następuje przy obrotach 2500-3000. Długa jazda przy obrotach 2000 może doprowadzić do uszkodzenia łożysk przy skrzyni biegów. Należy pamiętać aby nie schodzić poniżej 1500, ponieważ grozi to uszkodzeniem silnika. W porównaniu z silnikiem wysokoprężnym pokonywanie dużych odległości koszty paliwa są większe.

Podobieństwo przy obu silnikach jest takie aby ruszać dynamicznie. W obu przypadkach energiczne wciśnięcie pedału gazu sprawia, że silnik pracuje najoszczędniej.
Wybór auta jest bardzo indywidualną sprawą. Samochody z silnikiem diesla i silnikiem benzynowym posiadają zalety oraz wady. Trudno jest jednoznacznie wskazać, który z nich jest lepszy. Decyzja należy do Państwa.