Ranking kamer samochodowych – TOP 3

Samochody są coraz nowocześniejsze, ale mimo to kierowcy bardzo chętnie sięgają po dodatkowe akcesoria. Obecnie wielu zmotoryzowanych nie może sobie wyobrazić jazdy bez zestawu głośnomówiącego czy uchwytu na smartfona. Popularne, chociaż droższe, są wideorejestratory. Montaż takich urządzeń w kabinie niesie w sobie wiele zalet i często może uratować przed dużą stratą finansową. Jeżeli zastanawiasz się, jaki wideorejestrator wybrać, przedstawiamy nasz subiektywny ranking kamer samochodowych.

Dlaczego warto mieć kamerę w samochodzie?

Zanim przedstawimy nasz ranking kamer samochodowych, w pierwszej kolejności musimy odnieść się do zalet, jakie niesie w sobie montaż wideorejestratora w aucie. Korzyści wynikających z zakupu i montażu kamery samochodowej jest mnóstwo, tj.:

 • Nagranie jako dowód – mandaty są wysokie, a piratów drogowych nie brakuje. Nagranie z kamery może być dowodem w sprawie podczas kolizji czy zatrzymania przez policję.
 • Zestawy hybrydowe – kamery nie muszą rejestrować obrazu tylko przed pojazdem. Wiele urządzeń to wideorejestratory hybrydowe (np. nagrywanie z tyłu, jako kamera cofania, nagrywanie kabiny).
 • Monitoring – jeżeli kamera ma tryb parkingowy i czujnik wstrząsów (G-Sensor), można zostawić urządzenie w aucie. Kamera załączy się w momencie wstrząsu (np. uderzenie na parkingu).
 • Asystent kierowcy – bardziej zaawansowane urządzenia mogą mieć funkcje, wspomagające kierowcę (np. asystent pasa ruchu, baza fotoradarów).
 • Poprawa stylu jazdy – być może dla niektórych kierowców to nieco zawstydzające, ale zwłaszcza młode osoby mogą oglądać nagrania i analizować popełnione błędy.
 • Rekreacyjne zastosowanie – mniej ważna zaleta, zwłaszcza w dobie smartfonów z dobrymi aparatami, ale większość kamer pozwala robić zdjęcia.

Przeczytaj też: "Rodzaje foteli samochodowych: fotel kubełkowy do samochodu"

Wideorejestrator samochodowy – najważniejsze parametry

Żeby wybrać optymalny wideorejestrator, musisz wziąć pod uwagę kluczowe parametry urządzenia, tj.:

 • Rozdzielczość matrycy – powinna mieć przynajmniej rozdzielczość Full HD (1920 × 1080). Droższe modele mogą mieć rozdzielczość 2,5K (2560 × 1440) lub nawet 4K (3840 × 2160). Minimum prędkości nagrywania to 30 kl./s. Niektóre modele pozwalają nagrywać w trybie zwolnionym czy HDR. Możliwa jest też stabilizacja – optyczna i cyfrowa.
 • Obiektyw – najczęściej obiektyw ma od 130 do 150 stopni. Szersze pole widzenia mają obiektywy od 170 do 180 stopni. Dla dobrej jakości nagrań nocą należy zwrócić uwagę na parametr  f/x.x. (np. f/1.8). Im jest on mniejszy, tym lepiej. Dla trybu parkingowego przyda się doświetlanie diodami podczerwieni.
 • Wielkość ekranu – różna w zależności od rodzaju kamery, w zakresie od ok. 2 cali nawet do 10 cali.
 • Bateria i zasilanie – może być akumulatorowe (baterie przydają się przy zapisie nagrania dla włączonego trybu parkingowego) lub kondensatorowe (wymagają podłączenia do akumulatora – np. przenośnego banku energii).
 • Mocowanie – jeżeli to kamera na szybę, można ją montować na przyssawkę lub za pomocą dwustronnej taśmy.
 • Karta pamięci – maksymalna pojemność karty microSD powinna być jak największa (np. 128 GB), ponieważ kamery nagrywają w pętli. Dlatego przy braku pamięci najstarsze nagrania są zastępowane nowymi.
 • Dodatkowe funkcje – m.in. tryb parkingowy, tryb nocny, GPS (pozwala zapisać prędkość, współrzędne, odczytać trasę, ostrzegać o fotoradarach) czy Wi-Fi (możliwość obsługi z poziomu aplikacji mobilnej).

Ranking kamer samochodowych – TOP 3

Wybór kamery samochodowej zawsze jest sprawą indywidualną. Wiele zależy od potrzeb i wymagań. Inny wideorejestrator będzie optymalny dla kierowcy, który porusza się autem sporadycznie, a auto przetrzymuje w garażu, aniżeli właściciela pokonującego duże kilometry i parkującego pod chmurką przy bloku. Poniżej znajdziesz trzy wideorejestratory – po jednej kamerze w grupie cenowej do 200 zł, 400 zł i 700 zł.

Kamera Navitel R33

Navitel R33 – najlepsza kamera do 200 zł

Wideorejestrator niewielkich rozmiarów ze szklanym obiektywem rejestrującym obraz w jakości Full HD. Szerokość obiektywu to 124 stopnie, dlatego obok przodu auta kamera obejmuje też część pobocza. Przydatne funkcje to tryb nocny i czujnik ruchu G-Sensor. Kamera uruchamia się automatycznie i jest mocowana na taśmę.

Navitel AR280 DUAL

Navitel AR280 DUAL – najlepsza kamera do 400 zł

W praktyce jest to zestaw dwóch kamer – przedniej (rozdzielczość Full HD i kąt widzenia 140 stopni) i tylnej (100 stopni). Tylny wideorejestrator można traktować jako kamerę cofania. Pośród dodatkowych funkcji przydają się m.in. opcja auto-startu, wbudowany czujnik przeciążeń G-Sensor, możliwość wykonywania zdjęć, detektor ruchu czy czujnik parkingowy.

 

70MAI A800s 4K Dash Cam + RC06 4K – najlepsza kamera do 700 zł

Zestaw od Xiaomi, który zawiera w sobie kamerę przednią i wsteczną. Do zalet tego zestawu należą niewielkie rozmiary. Poza tym obraz jest nagrywany w jakości 4K i to w kącie widzenia aż 140 stopni. Dzięki temu wideorejestrator rejestruje również pobocze. Warto zwrócić też uwagę na automatyczne dostosowanie obrazu do zmiennych warunków oświetleniowych, wbudowany układ GPS, a także systemy asystujące kierowcę (m.in. monitorowanie linii jezdni).

Wprawdzie rejestratory jazdy nie są obowiązkowym elementem wyposażenia auta, ale warto zdecydować się na kamerę w samochodzie. Przydadzą się zwłaszcza w przypadku kolizji czy wypadku. Szczególnie że to urządzenia coraz bardziej zaawansowane i przystępne cenowo. Wybór jest tak szeroki, że wideorejestrator optymalny do potrzeb i w wyznaczonym budżecie znajdzie dziś każdy kierowca. Sam fakt, że jest to przydatne akcesorium, nie budzi żadnych wątpliwości. Kamery sprawdzą się na wyposażeniu wszystkich pojazdów. Spotykamy je w autach osobowych, samochodach dostawczych, ciężarowych, a także sportowych (np. na wyposażeniu aut wyścigowych rywalizujących na trasach czy podczas jazdy po torze).