ODBIERZ SWÓJ RABAT! 30 ZŁ NA PIERWSZE ZAKUPY!
ODBIERAM RABAT
Do najbliższego eventu, na którym możesz pojechać pozostało: Najbliższy event:
DNI / GODZ. / MIN.
Zrealizuj / sprawdź voucher

Tempomat w samochodzie – jak działa, rodzaje

Tempomat coraz częściej jest standardem na wyposażeniu samochodu, zwłaszcza aut premium. Bez wątpienia jest to układ przydatny, zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Dlatego podpowiadamy, czym jest tempomat, jak działa ten system oraz jakie są rodzaje tempomatów stosowanych w samochodach.

Tempomat – co to jest, jak działa, jak go włączyć?

Tempomat to urządzenie automatycznie kontrolujące prędkość jazdy auta. Funkcjonalność układu jest różna w zależności od rodzaju tempomatu. Oznaczeniem tempomatu jest symbol z licznikiem i wskazówką. Po aktywacji układu kontrolka z takim symbolem powinna pojawić się również na wyświetlaczu na desce rozdzielczej samochodu.

Zasada działania urządzenia będącego asystentem kierowcy jest prosta. Za sterowanie pojazdem odpowiada komputer, który steruje pracą silnika i dobiera przełożenia, aby utrzymać deklarowaną prędkość. Oczywiście kierowca ma możliwość wyłączenia systemu – ręcznie lub po dotknięciu pedału hamulca. Większość systemów daje także możliwość przywrócenia ostatniej ustawionej prędkości przed dezaktywacją (opcja RES).

Przeczytaj też: "Hamowanie silnikiem – co to jest, kiedy stosować?"

Rodzaje tempomatów

Rodzaje tempomatów

Wyróżnia się kilka rodzajów tempomatów, które mają mniej lub bardziej rozbudowane funkcje, tj.:

  • * Organicznik prędkości – określa maksymalną prędkość poruszania się pojazdu. System jest dezaktywowany dopiero po wciśnięciu pedału gazu do podłogi.
  • * Tempomat tradycyjny CCS (Cruise Control System) – prosty system utrzymujący ustaloną prędkość bez względu na przeszkody przed autem.
  • * Tempomat adaptacyjny ACC (Adaptive Cruise Control) – tempomat standardowy poszerzony o nowe funkcje, w tym wyposażony w radary monitorujące ruch przed pojazdem i dostosowujący prędkość, aby podróż była bezpieczna. Dlatego oprócz ustawienia prędkości pozwala regulować odległość od poprzedzającego pojazdu.
  • * Aktywny tempomat – działa do pełnego zatrzymania pojazdu. Ponowne ruszenie odbywa się po lekkim dotknięciu pedału gazu. W połączeniu z systemem sczytywania znaków aktywny tempomat może dostosowywać prędkość do ograniczeń.
  • * Tempomat przewidujący PCC (Predictive Cruise Control) – system korzystający z technologii GPS, który przewiduje drogę przed pojazdem i dostosowuje odpowiednią prędkość względem warunków drogowych.

Zalety tempomatu samochodowego – jak pomaga kierowcy?

Korzystanie z tempomatem niesie w sobie wiele zalet, tj.:

  • * pozwala na automatyczne utrzymanie stałej prędkości, co zmniejsza zmęczenie kierowcy i podnosi komfort jazdy;
  • * zwiększa oszczędność paliwa, ponieważ silnik pracujący na stałych obrotach jest bardziej ekonomiczny;
  • * umożliwia podróż zgodnie z ograniczeniem prędkości, co jest ważne dla bezpieczeństwa oraz wysokich mandatów za przekroczenie dozwolonych limitów.

Przeczytaj też: "Limity prędkości na drogach w Polsce"

Oczywiście jazda z włączonym tempomatem nie zawsze ma sens i jest bezpieczna. Tempomatu nie trzeba włączać podczas jazdy po torze, nie sprawdzi się również w ruchu miejskim. Tempomat nie jest też przeznaczony do stosowania w niesprzyjających i niebezpiecznych warunkach atmosferycznych. Natomiast aktywowanie opcji jest warte uwagi podczas jazdy po drogach szybkiego ruchu – autostradach i drogach ekspresowych.

Jednak i wówczas należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Przed włączeniem przycisku tempomatu w aucie należy zapoznać się z instrukcją obsługi systemu, w tym czynności dezaktywujących układ. Wcześniej koniecznie należy również dobrze przyjrzeć się drodze i sprawdzić, czy w dużej odległości przed autem nie ma żadnych przeszkód. Natomiast już po włączeniu tempomatu trzeba uważnie obserwować drogę, szczególnie przy zwykłych tempomatach, które nie wykrywają i tym samym nie zwalniają przed przeszkodą.